Kripto Para

Bu NFT 2 ayda 3 bin kat değerlendi!

  Son dönemlerin en gözde sektörlerinden olan NFT sektöründe çılgın harcamalar devam ediyor. 2 ay önce Fidenza koleksiyonun bir parçası olarak 1.100 dolarlık harcama ile elde edilen NFT ürün, 3,35 milyon dolara alıcı buldu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında inanması güç büyümeler elde etti. Gelen büyümelerle birlikte kripto paralar ile ilgili hemen hemen tüm alanlarda benzer şekilde devasa değer artışları yaşandı. Bunun en iyi örneklerinden birini de NFT (non-fungible-token) sektörü gösterdi. Kriptoların sanat eseri olarak değerlendirilen ve eşsiz kripto varlıklar olan NFT ürünler, 2021 yılında çok “uçuk” fiyatlara satılmaya başladı. Bu durumun bir örneği de 999 parçalık Fidenza koleksiyonunun bir parçasının satılmasıyla görüldü.

  Satış Sonrası “Kara Para Aklama” İddiaları Yeniden Gündemde

  Son olarak Haziran ayında oluşturulan 999 parçalık Fidenza koleksiyonunun bir parçası, 3,35 milyon dolara alıcı buldu. Söz konusu parçanın satıcısı, yalnızca 2 ay önce 1.100 dolarlık bir harcama ile bu ürünü elde etmişti. Satıcı, bu NFT koleksiyon parçasından sadece 2 ay gibi bir sürede yaklaşık 3 bin katlık kazanç elde etti. Söz konusu dudak uçuklatan satış sonrasında, sosyal medyada NFT’lerin isimleri bir kez daha kara para aklama iddialarıyla anılmaya başladı.

  Her Bir Parça, Bir Bütün Parçayı Oluşturuyor

  Sanatçı Tyler Hobbs tarafından üretilmiş olan “Fidenza 313 NFT” ürünü tam 1.000 Ethereum (ETH) karşılığında alıcısını buldu. Satış işlemi gerçekleştiğinde işlemin bedeli yaklaşık 3,35 milyon dolara denk geliyordu. Hobbs, bu NFT ürünü 2 ay önce 0,58 ETH’ye (o dönem yaklaşık 1.100 dolar) satın almıştı. 999 parçalık Fidenza koleksiyonu algoritmik bir teknikle oluşturuldu. Koleksiyonda her parça kendine özgü renkli geometrik şekillerden oluşuyor. Tüm bu geometrik şekiller ise genel anlamda bir bütünü oluşturuyor.

  Sanatçı Tyler Hobbs Fidenza’yı Tanımlıyor

  Tyler Hobbs, Fidenza koleksiyonunu şöyle tanımlıyor:

  Fidenza benim bugüne kadarki çok yönlü en büyük algoritmam. Her ne kadar eğrilere ve bloklara odaklanmış olsa da; ölçeğin, organizasyonun ve renk kullanımının çeşitliliği geniş yelpazede bir üretkenlik sağlıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle