Kripto Para

BtcTurk kullanıcı bilgilerinin satıldığı iddia edildi

  Hem küresel hem yerli kripto para piyasalarında son iki gündür beklenmedik olaylar yaşanıyor. Elon Musk’ın piyasayı allak bullak eden açıklamalarından sonra bu kez de yerli piyasalarda BtcTurk borsasının kullanıcı bilgilerini satışa çıkardığı iddiaları gündeme geldi. Henüz teyit edilmemiş olan iddialar, yerli kripto para piyasalarında endişeye yol açtı.

  Küresel kripto para piyasalarında son iki gündür Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar gündeme geliyor. Tesla’nın Bitcoin (BTC) ile ödemeleri askıya alması ve Musk’ın enerji verimliliği açıklamaları, piyasada sert düşüşler başlattı. Piyasalarda bu düşüşlerin ardından Elon Musk adeta “istenmeyen adam” ilan edildi. Bu gelişmelerin şoku henüz atlatılmamışken, bu kez yerli kripto para piyasalarında endişe verici bir iddia gündeme geldi. RaidForums’ta “v0st3rmzz” takma ismini kullanan anonim bir şahıs, BtcTurk ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı.

  Anonim Bir Kişi Elinde Bilgiler Olduğunu İddia Ediyor

  Anonim kişi, yerli kripto para borsası BtcTurk’un kullanıcılarının kişisel bilgilerini satışa çıkardığını iddia etti. Henüz doğruluğu teyit edilmemiş olan iddialara göre, kullanıcıların ad ve soyad bilgileri, telefon numaraları ve bazı görsel verileri sızdırıldı. Anonim kişi 11 Mayıs tarihinde yaptığı paylaşımlarda BtcTurk, uPlexa, Crypxie ve Indodax gibi kripto para borsalarından sızan bilgilere sahip olduğunu iddia etti. Anonim kişi, potansiyel alıcılar ile e-posta aracılığıyla görüşme sağlıyor.

  Sızdırıldığı İddia Edilen Verilerde Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

  “v0st3rmzz” takma isimli anonim kişi, 13 Mayıs tarihinde bir paylaşımda bulunarak, kaynağının BtcTurk olduğunu iddia ettiği bazı verileri gösterdi. Anonim kişinin sızdırdığını iddia ettiği verilerde, sırasıyla kullanıcılara ait şu bilgiler yer alıyor:

  • Ad ve soyad
  • E-posta adresi
  • Doğum tarihi
  • Telefon numarası
  • Adres ve IP adresi
  • Bakiye bilgisi
  • Kimlik kartı ile çekilmiş selfie fotoğraflar.

  Güvenlik İhlalinin Bulunmadığı İfade Edildi

  BtcTurk borsasından sızdırıldığı iddia edilen bu bilgileri satın almak isteyenlerin, içinde public key olan e-postalar ile v0st3rmzz takma isimli kişiye ulaşması gerekiyor. Sızdırıldığı iddia edilen bilgilerin ayrıca 2019 yılına ait olduğu açıklandı. Endişe verici iddiaların ardından bir BtcTurk temsilcisi yaptığı açıklamada konunun incelendiğini ve herhangi bir güvenlik ihlalinin bulunmadığını dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle