Kripto Para

BTC için enerji şartı tamam, Tesla ne yapacak?

  Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin (BTC) madenciliğinde yenilenebilir enerjinin %50’ye ulaşması durumunda tekrar BTC ödemelerini kabul edebileceklerini duyurmuştu. Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), 2. çeyrek raporunu açıkladı. Buna göre BTC ağında yenilenebilir enerji kullanımı %56’ya ulaştı. Şimdi tüm gözler Elon Musk’ta.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayında sallanmaya başladı ve 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolara kadar çok sert bir düşüş yaşadı. BTC’nin sallanmaya başlaması ise 12 Mayıs tarihinde Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’dan BTC madenciliği ile ilgili paylaşımları oldu. Musk bu tarihte, BTC madenciliğinde fosil yakıt kullanıldığını ve bunun çevreye zararlı olduğunu söyledi. Tesla CEO’su, bu nedenle Tesla’nın BTC ödemeleri ile araç satışlarını askıya aldığını duyurdu. Tesla bu açıklamadan sadece 1,5 ay önce BTC ödemelerini kabul etmeye başlamıştı.

  Elon Musk Neler Söylemişti?

  Elon Musk’ın açıklaması sonrası Bitcoin fiyatı ani tepkiler verdi ve ardından Çin’den gelen yasaklama ve kısıtlama haberleri BTC’nin çöküşüne net zemini hazırladı. Yaptığı açıklamalardan dolayı piyasadaki düşüşlerden sorumlu tutulur hale gelen Musk, daha sonra yaptığı açıklamasında Tesla’nın elindeki Bitcoin’leri satabileceği sinyallerini verdi. Üst üste gelen bu açıklamalar, Musk’ın kripto para topluluklarında “istenmeyen kişi” olmasına neden oldu.

  Sonrasında ise Musk, BTC’nin yenilenebilir enerji kullanımının %50’ye çıkması durumunda, Tesla’nın yeniden bu ödemeleri kabul etmeye başlayabileceğini ifade etti. Bu olumlu haber piyasada kısa süreli bir toparlanma gösterse de bu yükseliş kalıcı olmadı.

  Tesla BTC Ödemelerini Tekrar Kabul Edecek Mi?

  Yakın bir tarihte Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), 2021 yılı 2. çeyrek raporlarını yayınladı. Raporda BTC ağının yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı %56 olarak açıklandı. Tesla CEO’su Musk’ın açıklaması sonrasında gelen bu rapor, tüm gözleri ve dikkatleri Elon Musk’a çevirdi. Tesla’nın yeniden BTC ödemelerini kabul edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

  MicroStrategy CEO’sunun Açıklamaları

  BMC raporu sonrasında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor çeşitli açıklamalarda bulundu. Saylor’un ifadeleri şöyle:

  “Bitcoin madenciliği endüstrisi hakkında, özellikle de Bitcoin enerji kullanımının doğası ve ölçeği hakkındaki yaygın yanlış anlamaları açığa kavuşturmakla birlikte, halka ve politikacılara kritik bilgiler sağlamak için gönüllü olarak bir araya geldiğini görmekten mutluluk duyuyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle