Kripto Para

BTC göz kırptı, yatırımcılar Temmuz sonunu boş geçmedi!

  Kripto para piyasalarında Temmuz ayı sonlarında görülen yukarı yönlü hareketlilik, birçok yatırımcıyı yeniden Bitcoin’e (BTC) yönlendirdi. Temmuz ayı sonunda, aktif Bitcoin adres sayısı hızlı bir şekilde %30 artış gösterdi.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı sonrasında çok ciddi bir çöküş yaşadı. Mayıs ayında Çin, Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliğine yönelik baskılarını artırdı. Günden güne yasaklama ve baskıcı kararlar açıklayan Çin’in ardından başta BTC olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri çok ciddi değer kayıpları yaşadı. Haziran ayı genelinde de görülen bu düşüş trendi, Temmuz ayının sonlarına doğru yerini yükseliş trendlerine bırakmaya başladı. 21 Temmuz sonrası başlayan yukarı yönlü hareketliliklerin, yatırımcıları yeniden BTC’ye yönlendirdiği görülüyor.

  Amazon’un BTC ödemelerini kabul edeceği iddiaları, Tesla’nın BTC ödemelerini kabul etmeye başlayacağının sinyalleri gibi haberler ile başlayan yukarı yönlü hareketlilikler, Ağustos başına kadar devam etti. BTC tekrar 40 bin dolar üzerinde mücadele vermeye başladı ve bu durum genel anlamda yatırımcıların hamlelerini de etkiledi. Her ne kadar hafif değer kayıpları yeniden kendini göstermeye başlamış olsa da yatırımcıların Temmuz sonlarını boş geçirmediği ortaya çıktı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Aktif BTC Cüzdan Sayısında Yüzde 30 Artış

  Blockchain analiz platformu olan Glassnode, BTC aktif cüzdan sayılarına ilişkin önemli veriler paylaştı. Glassnode verilerine göre Temmuz ayının son haftasında BTC aktif cüzdan sayısında ciddi artışlar yaşandı. Temmuz’un son haftasına girilirken 250 bin olan aktif BTC cüzdan sayısı, bu haftada %30 oranındaki artışla 325 bine kadar yükseldi. Ocak ayında aktif BTC cüzdan sayısı 425 bin seviyesindeydi. Ocak-Temmuz arasında cüzdan sayılarında %41 oranında düşüş yaşanmış ve seviye 245 binin altına gerilemişti.

  Yatırımcılar BTC Biriktirdi

  Ocak-Temmuz arası yaşanan düşüşün ardından, BTC aktif cüzdan sayılarında yaşanan bu artış, %41’lik düşüş sonrası en büyük artış olarak kaydedildi. Öte yandan aktif BTC cüzdan sayılarının yanı sıra Temmuz ayının son haftasında, Santiment verilerine göre yatırımcıların bu süreçte yüklü miktarlarda BTC yatırımı yaptığı görülüyor.  Santiment verilerinde 100 ile 10 bin arası BTC bulunduran cüzdanların toplam BTC birikimi 9,23 milyona ulaştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle