Kripto Para

Borsada neden hala çöküşler oluyor? Binance Ceo’su açıkladı

  Dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, borsanın neden hala zaman zaman çöktüğüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Zhao, bu kadar iş gücüne ve paraya rağmen, bazı işlemlerin neden geçici olarak durdurulmak zorunda kaldığını açıkladı.

  Kripto para muhabiri Colin Wu’nun verdiği habere göre Changpeng Zhao, Çin’de bir medya kanalına konuştu. Teknik sorunlar ve yatırımcıların paralarının nasıl korunduğuna ilişkin açıklamalarda bulunan Binance CEO’su, onca iş gücü ve paraya rağmen neden hala bazı işlemlerin durdurulmak zorunda kaldığını açıkladı.

  Dünyanın hemen hemen her bölgesinde kripto para borsaları, kullanıcı hareketlilikleri normal seviyenin üzerine çıktığında bazen çökebiliyor. Tamamen veya kısmi olarak yaşanan çökme işlemlerinin net örnekleri, özellikle 19 Mayıs tarihinde Bitcoin %20’den fazla değer kaybederek 30 bin dolar seviyesine gerilediğinde gözlemlendi. Piyasada birçok yatırımcı, bu gibi dönemlerde borsaların işlemlere kısıtlama getirmesinin arka planında kişisel çıkarların yer aldığından şüpheleniyor.

  Fiyatlar Bilinçli Olarak Mı Manipüle Ediliyor?

  Fiyatların bilinçli olarak manipüle edildiği düşüncesine karşı, Changpeng Zhao konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Binance’in güncel işlem hacmini düşündüğümüzde, işlem ücretlerinden büyük miktarda gelir elde ettiği söylenebilir. Kısa vadede para kazanabilmek için bir şeyleri manipüle etmeye gerek yok. Akıllı insanlar, uzun vadede güveni korumaya özen gösterir.”

  “Sorunu Çözmek Düşünüldüğü Kadar Kolay Değil”

  Binance borsası dünya çapında hizmet veriyor. The Block Crypto’nun Mayıs ayı verilerine göre borsanın aylık olarak yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık ticaret hacmi bulunuyor. Ancak bu elde edilen bu fonlar, zaman zaman yaşanan teknik sorunların giderilmesi için yeterli olmuyor. Binance CEO’su, bu sorunların çözümünün “düşünüldüğü kadar kolay” olmadığını dile getirdi. Zhao, Binance gibi borsalar ile Şangay ve New York gibi bölgelerdeki geleneksel borsalar arasında bir ayrım yapılması gerektiğini ifade etti.

  Zhao’nun Geleneksel Borsa ve Binance Karşılaştırması

  Zhao, bu tür geleneksel borsalarda insanların işlem emirlerini brokerlara ilettiğini, brokerların da emirleri borsaya toplu şekilde yönlendirdiğini dile getirdi. Zhao konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi:

  “Bu borsalar birkaç yüz brokera hizmet veriyor. Bizde dünya çapında milyonlarca insan doğrudan borsaya giriş yapıyor. İnsanlık tarihinde görülmüş en büyük finansal eşleştirme pazarı biz olabiliriz. Burada bambaşka bir yapısal baskı var. Bu problem, sunucu sayısını artırmakla çözülmüyor.”

  Zhao, 2017’de BTC’nin 20 bin dolarda zirve gördüğünü, 2021’de fiyatın 50 bin dolar üzerine çıktığını dile getirdi. Arada 2,5 katlık bir fark olduğunu söyleyen Zhao, aynı süreçte aktif kullanıcı sayısının 20 kat arttığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle