Kripto Para

Boğalar koştukça BTC siber saldırıları da arttı!

  Güvenlik şirketi Barracuda Networks’un sunduğu rapora göre, Bitcoin (BTC) siber saldırıları son 8 ayda yaklaşık %200 oranında artış gösterdi. Raporda, en çok tercih edilen saldırı yöntemlerinin oltalama, BTC cüzdan kimliğini çalma ve fidye yazılımları olduğu belirtildi.

  Kripto para piyasaları, özellikle 2020’nin ikinci yarısından itibaren gözle görülür bir büyüme elde etti. Ekim 2020’den itibaren ise Bitcoin’in (BTC) yeni bir boğa koşusuna başlayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılmaya başlandı. Piyasada, önceki gelişmelere bakılarak yapılan bu tahminler Aralık 2020 sonrasında kendisini gösterdi ve Bitcoin, bu süreçte çok ciddi değer artışları ile karşılaştı. Ancak Bitcoin ve beraberinde piyasadaki bu büyüme, beraberinde siber saldırılarda da artış getirdi.

  Boğa Koşusunda Saldırılar %192 Arttı, BTC Fiyatı %400 Arttı

  Güvenlik şirketi Barracuda Networks’un raporuna göre piyasadaki son boğa koşusu sürecinde Bitcoin siber saldırılarında yaklaşık %200 artış yaşandı. Bu süreç, piyasanın son 8 aylık sürecine denk geliyor. Ekim 2020 ile Mayıs 2021 arasında Bitcoin siber saldırılarında rapora göre net %192 oranında artış yaşanırken, Bitcoin fiyatında ise aynı süreçte %400 oranında artış yaşandığı görülüyor. Bitcoin’in fiyat artışlarının arkasında, dev kurumsal şirketlerin yatırımlarının pay sahibi olduğu düşünülüyor.

  Kripto Popülaritesi Arttıkça, Saldırı Sayısı da Arttı

  MicroStrategy, Tesla ve Square gibi şirketlerin Bitcoin yatırımları ile gelişen ve büyüyen boğa koşusu, piyasanın genelini de yukarılara taşıdı. Bir diğer yandan bu süreçte Bitcoin ve diğer kripto paraların ana akımda yer almaya başlaması da insanların kripto para sektörünü tanımasına ve sektöre girmesine yardımcı oldu. Ancak bu ilgi artışı ile birlikte siber saldırılarda da net artışlar gözlemlendi.

  Saldırı Yöntemleri Değişti

  Barracuda Networks CTO’su Fleming Shi, siber saldırı yöntemlerinde son dönemlerde değişiklik olduğunu ifade etti. Shi, daha önceleri finansal sistemlerdeki saldırılarda, saldırganların genellikle banka sistemine kayıtlı kimlik bilgilerini tehdit yoluyla ele geçirdiklerini dile getirdi. Shi, bu yöntemin son dönemlerde Bitcoin çalabilmek adına değiştiğini ifade etti.

  Shi, yeni dönem siber saldırılarında çoğunlukla oltalama, BTC cüzdan kimliğini veya kimlik bilgilerini ele geçirme ve fidye yazılımlarının görüldüğünü ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle