Kripto Para

Eyvah! Çinli madenci BTC’leri borsaya taşıdı!

  Kripto para piyasalarında Bitcoin önderliğinde yaşanan bayram havası uzun sürmeyeceğe benziyor! Çinli madencilik devi, bilançosundaki tüm BTC’yi Binance taşıdı.

  Kripto para piyasalarında devam eden yükselişle birlikte lider kripto para birimi yeniden 23 bin doların üzerini gördü! Kâr satışları ile hafif gerileyen Bitcoin’de (BTC) yüzler gülerken, Çinli bir madencinin yaptığı transfer işlemi yatırımcıları tedirgin etti!

  130 Milyon Dolarlık BTC Taşındı!

  On-chain (Zincir üstü) analitik firması CryptoQuant verileri, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a gerçekleştirilen transfer işlemini ortaya çıkardı. CryptoQuant verilerine göre Çinli kripto madencisi 1THash, bilançosunu oluşturan tüm Bitcoin’i Binance’a taşıdı!

  Verilere göre 1THash,  borsaya yaklaşık 130 milyon dolar değerinde 5 bin 732 adet BTC aktardı. Transfer işlemi 17 ve 19 Ocak tarihlerinde gerçekleşti ve istatistiklere Temmuz 2020’den bu yana şirketin yaptığı en büyük çıkış olarak yansıdı.

  “1THash Emekli Bir Madenci”

  Verileri açıklayan zincir üstü analitik firması CryptoQuant analisti Julia Moreno ise 1THash’i, “Emekli bir madenci” olarak tanımladı. Moreno şirketin asıl faaliyetini 2019 ve 2021 yılları arasında gerçekleştirdiğini, son 30 gün ise sadece iki blok çıkardığını belirtti.

  Madenci Satışı Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

  Terra ekosistemi çöküşü, FED faiz artırımları, Three Arrows Capital (3AC) ve Voyager Digital iflasları nedeniyle zor bir yıl geçiren Bitcoin, Kasım ayında gelen kripto para borsası FTX’in iflası ile zor bir yıl yaşadı. 2023 yılına iyi bir başlangıç yapmak isteyen lider kripto para biriminde başlayan son hareket, kripto kredi şirketi Genesis iflasına bile boyun eğmememişti.

  Yakaladığı yükseliş ivmesi ile FTX öncesi günlerine dönen ve boğaların sahaya indiği izlenimi veren Bitcoin, yeniden bir madenci satışı tehlikesiyle karşı karşıya! Borsaya taşınan yaklaşık 130 milyon dolarlık BTC’nin satılacağına kesin gözüyle bakılırken, bu süreçte BTC fiyatlarında baskı hissedilmesine olası gözü ile bakılıyor. Bitcoin ise 23 bin dolar üzerine yerleşmeye çalışıyor ve kendisi ile birlikte kripto para piyasasının hemen hemen tamamını yukarı taşımaya devam ederek adeta bir ralli havası yaşatıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle