Cem Yavuz

Bitcoin, 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı

  Bitcoin, 55 bin dolarlık seviyeye ulaşmasının ardından, toplam piyasa değeri 1 trilyon dolara çıkarmayı başardı. 

  Lider kripto para, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmayı tekrar başardı. Bununla birlikte, varlığın değeri de 1 trilyon dolara ulaşmayı başardı. 

  Bitcoin, yeni ATH seviyesi olan 56.399 dolara ulaşmasının ardından, başka bir eşiği daha geride bırakmayı başardı. Son 7 gün içerisinde %14 oranında artış gösteren dev kripto, yalnızca bu ay içerisinde de %70 oranında artış gösterdi. Yazı kaleme alındığı sırada Bitcoin %bitcoin+usd% değerinden işlem görüyor.

  Bitcoin'in elde etmiş olduğu bu kazançların en büyük sebebi ise kurumsal destek olarak görülüyor.

  Kripto Para Piyasası 2 Trilyon Dolara Yürüyor

  Kripto para piyasalarının toplam değeri 1.7 trilyon dolara ulaşmış durumda. Yalnızca Bitcoin'in değeri ise ilk kez 1 trilyon dolar barajını geçti. 

  Geçtiğimiz yılın mart ayında 4 bin dolara kadar gerileyen varlık, şimdilerde 60 bin dolara doğru ilerlemeye başladı. Sadece 2021 yılı içerisinde Bitcoin %92 oranında artış gösterdi. 

  Ethereum da büyük artış gösteren kripto paralar arasında yerini aldı. En büyük altcoin olan Ethereum, bir hafta içerisinde %12 oranında artarak, 2 bin dolar seviyesini geride bırakmayı başardı. 

  Kurumsal Benimseme

  Bitcoin'in değerinin bu denli artmasında, kurumsal firmaların desteği oldukça önemli bir yer tuttu. Özellikle Tesla'nın yatırımı ve Mastercard'ın hamlesinin ardından, varlığın fiyatı patlama yaşadı.

  Tesla ay başında, Bitcoin'e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiğini duyurmuş ve bu duyurunun ardından oldukça büyük bir artış meydana gelmişti. Tesla'nın bu ilgisi, diğer kurumların da Bitconi yatırımı yapmayı düşünmelerine sebep oldu. 

  Mastercard da yatırım yaptığını açıklamasa da, kripto paralar ile işlem yapılmasının önünü açacak bir uygulamaya imza atmaya hazırlanıyor. 

  Ancak Elon Musk, açıklamaları ile kafa karıştırmayı da sürdürüyor. Her ne kadar Musk, şirketinin hamlesini savunmayı sürdürse de, hala çok büyük bir övgü dile getirmekten kaçınıyor.

  Elon Musk, geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamada, Bitcoin'in itibari paralardan çok az iyi olduğunu savundu. Hatta Musk'a göre, Tesla'nın 1.5 milyar dolarlık yatırımının ana fikri kendisinden çıkmadı. 

  Tesla'nın hamlesinin ardından, kurumsal ilginin artarak süreceği tahmin ediliyor. Apple'ın da BTC yatırımı yapacağı, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Apple'ın böyle bir yatırım gerçekleştirmesi durumunda, Bitcoin'in fiyatında büyük artışlar meydana gelebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle