Kripto Para

Binance nefes alamıyor! 2 ülkede daha inceleme başlatıldı

  İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Avrupa ülkelerindeki soruşturmalar ile bir süredir uğraşıyordu. Binance borsasına bu kez de Cayman Adaları ve Singapur’da finansal regülatörler tarafından inceleme başlatıldı.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance bir süredir çeşitli ülkelerde başlatılan inceleme ve yasaklama karaları ile karşı karşıya. 28 Haziran tarihinde Birleşik Krallık Finansal Yürütme Kurumu, Binance Holdings Limited’in İngiltere’de regüle edilmiş vaziyette hizmet veremeyeceğini duyurmuştu. Öte yandan daha öncesinde Binance, Kanada Ontario’da bulunan kullanıcıların da Japonya regülatörünün uyarısı ile Aralık ayına kadar pozisyonlarını kapatması gerektiğini duyurmuştu.

  Cayman Adaları’nda Binance İncelemesi

  Üst üste gelen bu incelemeler ve alınan kararların ardından 2 Temmuz tarihinde arka arkaya 2 yeni inceleme kararı alındı. Cayman Adaları ve Singapur’da finansal regülatörler Binance borsası için incelemeler başlattı. Cayman Adaları’nda, CIMA tarafından başlatılan incelemenin içerikleri şu şekilde:

  • Binance Group ve Binance Holdings Limited kendi denetiminde değildir. Medyaya aksi yönde yansıyan bilgiler gerçeği yansıtmıyor.
  • Cayman Adaları’nda hizmet vermek isteyen kripto para odaklı şirketlerin 2020 tarihli Dijital Varlıklar ve Hizmet Sağlayıcıları Yasası’na uygun kayıt yaptırması gerekiyor veya bu kapsamda lisans alması gerekiyor. Zaten regüle edilmiş bir platform ise yetkili kurumlardan izin alınması gerekiyor.

  Bu içerikler ışığında CIMA, Binance Holdings Limited veya Binance Group’un maddelere uygunluğu konusunda denetleme başlatılacağını açıkladı.

  Binance ve Cayman Adaları

  Binance, Şangay’da kurulduktan sonra 2017 yılında Çin’den ayrıldı. Daha sonra şirket Japonya ve Malta’dan sonra Cayman Adaları’na da gitti. Şirket Cayman Adaları başkenti George Town’da kayıt yaptırdıktan sonra 2018’de logo patenti de aldı.

  Singapur’da Binance İncelemesi

  Binance Holdings Limited veya Binance Group için Singapur’da başlatılan incelemenin içerikleri şöyle:

  • Binance, Singapur’da hizmet verebilmek için, “Binance Merkets Limited” ile bağlantısı olmayan bir şirket üstünden Singapur Merkez Bankası’na (MAS) “Binance Asia Services” ismi ile başvuruda bulundu. Binance buradan henüz lisans alamadı ve ülkedeki diğer kripto para platformları gibi geçici hizmet verme iznine sahip.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle