Kripto Para

Binance hesabı böyle hacklendi! 1 milyon TL dolandırıldı

  Bir Türk kripto para yatırımcısı, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinden nasıl dolandırıldığını anlattı. Ekşisözlük’te “Cembazaar” takma ismini kullanan ve 1 milyon TL (131 bin dolar) dolandırılan yatırımcı, başından geçenleri anlattı ve diğer yatırımcıları uyardı.

  Kripto paralara duyulan ilgi arttıkça bu alanda gündeme gelen dolandırıcılık vakalarında da her yeni gün bir haber ortaya çıkmaya başladı. Bu kez de bir Türk yatırımcı dolandırıldığını anlattı ve diğer yatırımcıları uyardı. Ekşisözlük’te “Cembazaar” takma ismini kullanan yatırımcı, dolandırıcıların 1 milyon lirasını (131 bin dolar) nasıl çaldıklarını anlattı. Talihsiz yatırımcı diğer yatırımcıları da benzer durumlara karşı uyardı.

  Talihsiz Yatırımcının Açıklamaları

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, her ne kadar güvenlik yönünden üst düzey önlemler almış olsa da bazen kullanıcı hatasından kaynaklanan güvenlik sorunları yaşanabiliyor. Cembazaar da bütün önlemleri aldığını söylese de trojan (Truva atı) tipi yazılım ile saldırıya uğrayarak parasının gözü önünde gitmesine tanık oldu. Kullanıcı, “14 Mayıs 2021 Binance’da 1 milyon TL hacklenmesi” isimli başlıkta başından geçenleri şu sözler ile anlattı:

  “Bu gece 01.37’de bizzat başıma gelmiş olay. Binance borsasındaki 131.000 dolar yani usdt param hacklenerek alınmıştır. Hackleyen Çinli/Rus/Kazak hacker büyük ihtimalle. Gmail hesabıma girilmiş, sonra Binance’a bağlı Google Authenticator resetlenmiş. Sonrasında Binance’a bağlı cep telefonum +75’li (Kazakistan) bir telefon olarak değiştirilmiş. Bilgisayarıma indirdiğim bir trojan virüslü dosyadan takip edilerek yapıldığını düşünüyorum.”

  Kullanıcı Şifresinin Bile Değiştirilmediğini Fark Etti

  Bilgisayarı ya da telefonu hacklendiği anlaşılan yatırımcı daha sonra sabah 06.00 sularında kendisine gelen mesajı fark ettiğini, böylece her şeyi anladığını ifade etti. Kullanıcı şu ifadelere yer verdi:

  “Gmail hesabınıza girdiklerinde Binance hesabına da giriliyor. Gmail’e 2FA olmadan girebiliyorlar bir şekilde. Girdikten sonra Binance borsasında SMS ve 2FA bulaşmadan sıfırlayabiliyorlar. Binance şifresini değiştirmemişler, sadece girip para transferi yapmışlar. Şifre değiştirince işlem 24 saat kısıtlanıyor galiba, o sebeple değiştirmemişler şifreyi.”

  E-Postaların Görülmemesini Sağladılar

  Dolandırıcılar, şifreyi değiştirmemiş olmalarına rağmen e-mail adresine sızıp, Binance’tan gelen maillerin spam klasörüne düşmesini sağlayan bir filtre ile kullanıcının yaşananları fark etmemesini sağladı. Cembazaar isimli kullanıcı crakcli dosyalar indirirken çok dikkatli olunması gerektiğini gösterdi. Kullanıcı indirdiği programın 2-3 aylık olduğuna dikkat çekti ve herkesi uyardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle