Kripto Para

Bakan Mustafa Varank’tan kripto para açıklaması

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı programda kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelik açıklamalar yaptı. Kripto paralara her zaman şüpheli yaklaştığını belirten Varank, bunun kişisel görüşü olduğunu vurguladı…

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ulusal basında katıldığı programda, son dönemde gündemden düşmeyen kripto para sektörüne değindi. Daha önce de kripto paraların dolandırıcılık için yatkın bir mecra olduğunu söyleyen Bakan Varank bunu hatırlatarak bazı hususlara dikkat çekti.

  Kripto para dünyasında yaşanan dolandırıcılık vakaları hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamaları şu şekilde oldu: “Burada birkaç şeyi birbirinden ayırmamız gerekiyor. Evet bu teknolojik bir şey. Blockchain, bu işin teknoloji tarafı, kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş ürünler. Bir de bunun borsa tarafı var. Dolandırıcılık daha çok o tarafta dönüyor.”

  “Borsa Tarafında Dikkatli Olunmalı”

  Günümüzde kripto para birimlerinin çok farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başladığını söyleyen Bakan Varank, bu duruma dünyada paranın bollaşmasının neden olduğunu aktardı: “Bu alanda çok farklı teknolojiler geliştirilmeye başlandı. Bunun yanında blok zinciri teknolojisini kullanarak da çok farklı teknolojiler yapabileceğimiz bir dünyaya geldik. İşin borsa tarafında biraz dikkatli olmak gerekiyor.”

  Dünyada paranın bollaşmasıyla çok farklı bir yatırım aracı olarak ortaya çıkan kripto paralar hakkında TCMB düzenlemesine de parantez açan Varank’ın açıklamaları dikkat çekti. “TCMB’nin tebliği vatandaşımızı korumaya yönelik bir tebliğdi.” diyen bakan, bu tür çalışmaların yetkililer tarafından sürdürüldüğünü belirtti.

  Kripto Para Sektörüne Yönelik Rapor

  Kripto paraların çok rahat bir şekilde kara para aklamada ve terörizmin finansmanında kullanılabileceğini ifade eden bakan, bu konuda pek çok ülkenin soru işareti yaşadığını hatırlattı. Bakan Varank, TCMB ile beraber kripto paralar ile ilgili mutlaka bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. 

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak blockchain üzerinde çalışma yaptıklarını duyuran bakan son açıklamasında şunları kaydetti: “Kripto varlıklarla ilgili de ben özel olarak birkaç toplantı tertip ettim. Burada sektörle ilgili neler yapılabilir, hızlı bir raporlamayı da piyasaya çıkaracağız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle