Kripto Para

Arbitrajcıların gözü burada: BTC fiyatında Güney Kore farkı

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında sert düzeltme hareketi yatırımcıları şaşkına çevirdi. BTC fiyatı düşerken Kimchi priminin yükselmesi, Güney Kore piyasasındaki fiyatların farklılaşmasına yol açtı…

  Kripto para piyasasında yaşanan düşüş hareketi, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere önde gelen kripto para projelerinin hemen hepsini vurdu. Lider kripto paranın düşüşe geçmesinin sonucunda Güney Kore’de buluna kripto para borsalarında bazı fiyat farklılıkları yaşanmasına yol açtı. Kripto para uzmanları, oluşan bu tabloyu piyasanın geleceği açısından yorumladı.

  Güney Kore’deki kripto para borsaları ile dünyanın geri kalanı arasındaki Bitcoin fiyat farkı açıldı. Son kripto para düzeltmesinin etkili olduğu bu gelişmeyle birlikte kripto para yatırımcıları da tedirginlik yaşadı. Buna göre, Güney Kore’deki borsalarda gösterilen BTC fiyatı ile diğer borsalardaki BTC fiyatı arasındaki fark yüzde 25’e çıktı.

  Kimchi Primi Yükseldi 

  Kripto para piyasasında, Güney Kore’deki borsalar ile dünyanın geri kalanındaki borsalarda yaşanan BTC fiyat farklılığı, “Kimchi primi” adıyla tanımlanıyor. Ülkedeki bu fiyat farklılığının sebeplerinden biri de “Kara Para Aklamayı Önleme Politikaları” olarak gösteriliyor. Bu faktörler, arbitrajcıların açığı kapatmayı engelleyecek şeklinde uygulandığı için Bitcoin fiyatı konusunda farklılık yaşanmasına yol açıyor.

  Yasal düzenlemeler sebebiyle Güney Kore’deki kripto para borsaları yabancı müşteri kabul edemediği için fiyat farkı oluşması söz konusu oluyor. Öte yandan Koreli kripto para yatırımcıları da küresel borsalarda düşük fiyatlardan kripto para satın alma imkanına sahip olamıyor. Uzmanlar, aksi halde borsalar arasında bu tür bir fiyat farkı oluşması mümkün olmayacağını söylüyor. 

  Bitcoin Fiyatının Çakılması Etkili Oldu

  Kimchi primi, Güney Kore’deki kripto para borsaları ile dünyanın geri kalanındaki kripto para borsaları arasındaki farklılık oranını gösteriyor. Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından Bithumb’da ile ABD merkezli Coinbase borsasındaki BTC fiyat farkı yüzde 25’lere kadar çıktı. Kripto para uzmanları bu duruma sebep olan gelişmeyi lider kripto para birimi fiyatındaki sert düzeltme olarak açıkladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle