Kripto Para

Yatırım uzmanı: “Gelecekteki mali kriz kriptodan çıkacak”

  Değerli maden hisse senedi şirketi Metalla Royalty & Streaming'in CEO'su Brett Heath, kripto para piyasası hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü yönetici, bir sonraki finansal krizde kripto para sektörünün başı çekeceğini söyledi…

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, finans dünyasının önde gelen isimleri de piyasalar hakkında yorum ve değerlendirmeler yapıyor. 1983 yılında kurulan, Kanada merkezli bir maden hisse senedi şirketi Metalla Royalty & Streaming sektörün öncüleri arasında yer alıyor.

  Finansal Kriz İddialarını Yorumladı

  Altın ve gümüş hisseleri yoluyla değerli madenlere yatırım yapma imkanı sunan Metalla Royalty & Streaming şirketinin yöneticisi Brett Heath, finansal kriz endişeleri hakkında konuştu. 2000’li yılların başında teknoloji şirketleri kaynaklı yaşanan mali çöküş ve 2008 mortgage krizleri ile kripto para sektörünü kıyaslayan CEO şunları söyledi:

  “Son birkaç yıla ve bu süreçte yaşanan tüm mali krizlere baktığınızda, hepsinin bazı ortak yönleri olduğunu görüyorsunuz. Bunlardan biri de, pek de iyi anlaşılmayan yeni bir finansal ürün veya teknolojinin kitlesel olarak benimsenmesi. 2008'deki mortgage krizini hatırlayın. Mortgage destekli menkul kıymetler, teminatlı borç senetleri kitlesel yaygınlık kazanmıştı. Ve bu yeni finansal ürün kitlesel yaygınlık kazandığında, çökmesi büyük bir problem yaratmıştı.”

  “Kripto Paralar Finansal Kriz Yaratacak”

  2020 ılı başından bu yana piyasaya sürülen likidite miktarını eleştiren Brett Heath, M1 arzının yıl başından bu yana dört buçuk katına çıktığını söyledi. ABD Merkez Bankası'na göre Ocak 2020'de 4.018 milyar dolar olan M1 arzı, dört katından fazla yükseldi. Bu konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ünlü yönetici olağanüstü artışı yorumladı.

  M1 arzındaki kısa süreli artışın oranı ile kripto paraların toplam piyasa değerindeki on kat artışı kıyaslayan Heath, gelecekteki finansal krizin buradan patlak vereceğini kaydetti. Ünlü yönetici, hiçbir asli değeri olmadığını düşündüğü kripto paralara kilesel bir yatırım yapılmasının sistematik risk taşıdığını söylüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle