Kripto Para

Wall Street devi kripto para iş birimi oluşturdu

  The Block tarafından aktarılan habere göre Wall Street devlerinden Citigroup, Blockchain’i ve kripto paraları kapsayan yeni bir iş birimini başlattı. Habere göre Citigroup’un söz konusu iş birimi “Digital Assets Group” ismi ile hayata geçirildi.

  Kripto para piyasalarının özellikle 2021 yılında hızla büyümesinden sonra, birçok şirket ve bankacılık kuruluşu da bu alana girme kararı aldı. Özellikle müşterilerden gelen yoğun talep göz önüne alındığında, bankacılık kuruluşlarının kripto para hizmetleri ve yönetimleri konusunda kayıtsız kalmadığı görülüyor. Bunun daha önce örnekleri, ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından olan Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi bankalardan gelmişti.

  Citigroup Tarafından Yapılan Açıklama

  The Block tarafından aktarılan habere göre, Wall Street devlerinden biri olan Citigroup da kripto para alanına girmek için yeni bir iş birimi oluşturdu. Citigroup’un kurduğu bu yeni iş birimi, Blockchain ve kripto paralara odaklanmış bir birim olacak. Söz konusu birim “Digital Assets Group” (Dijital Varlıklar Grubu) ismi ile Citi Global Wealth Investments bünyesinde yer alacak. Konuya ilişkin olarak Citigroup tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Kripto para birimleri, tokenizasyon ve Blockchain teknolojisi tarafından desteklenen heyecan uyandıran yeni gelişmeler düşünüldüğünde, Digital Assets Group’un oluşumunu açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.”

  Yöneticiler ve Görev Alanları Belirlendi

  Citigroup tarafından atılan bu adım ile birlikte şirket, kripto varlık yönetimine dahil olan son bankacılık kuruluşu oldu. Yapılan açıklamalar ve yayımlanan notlara göre Digital Assets Group biriminin yönetiminde Alex Kriete ve Greg Girasole isimleri yer alacak. Ayrıca aynı nota göre Kriete ve Girasole ikilisi, ürün geliştirme üzerine de çalışmalar yürütecek.

  Citigroup Yöneticisinin Geçtiğimiz Ay Yaptığı Açıklamalar

  Geçtiğimiz ay Citigroup yöneticilerinden Itay Tuchman, Financial Times’a yaptığı açıklamalarında, kripto para piyasalarına girmeyi planladıklarını duyurmuştu. Ancak Tuchman, söz konusu açıklamalarında müşterilerine bu alanda hizmet sunup sunmama konusunda bankanın kararsız olduğunu da ifade etmişti.

  Benzer Girişimler Daha Önce de Dev Bankalardan Gelmişti

  Daha önce Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi, ABD’nin dev bankacılık kuruluşları da müşterilerine kripto paralara ulaşma konusunda aracı olmak üzere benzer girişimler başlatmıştı. Her iki banka da “kripto varlık masası” olarak bu birimleri oluşturmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle