Kripto Para

Ukrayna, Rus işgalini NFT’ler ile anlatacak!

  Rusya’nın işgal harekatı yürüttüğü Ukrayna için dünyanın her yerinden kripto yardımları akmaya devam ediyor. Rus saldırılarında kriptolardan ciddi miktarlarda yardım toplayan Ukrayna, şimdi de Rus işgalini anlatan bir NFT (non fungible token) koleksiyonu çıkaracak.

  Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal girişimine başlaması ile birlikte, dünyanın hemen hemen her yerinden, hiçbir aracı kurum olmadan Ukrayna’nın açtığı kripto para hesaplarına milyonlarca dolarlık kripto para yardımı yapıldı. Bu noktada, uzun süreler boyunca kripto para karşıtı açıklamalarda bulunan çeşitli ülkelerin çeşitli yetkililerinden dahi herhangi bir eleştiri gelmedi. Zira kripto paralar, savaş gibi zor şartlarda bile ne kadar işlevsel olduğunu kanıtladı. Ukrayna hükümeti, kripto varlıkların bu işlevsel yanından sağladığı yararı NFT (non fungible token) alanına taşımayı hedefliyor.

  Ukrayna Beklenen NFT Adımını Atıyor

  İşgal altındaki Ukrayna, Rus işgalini tasvir eden bir NFT koleksiyonu çıkaracak. Söz konusu koleksiyonda yer alan her bir NFT, güvenilir kaynaklardan sağlanan haberlerin ortaya koyduğu hikayeleri öne çıkaracak. Ukrayna, şu ana kadar kripto yardımları ile 100 milyon dolardan fazla bağış aldı ve şimdi de NFT ile bu gelirlerin artırılması hedefleniyor. İngiliz medyasından The Guardian haberine göre Ukrayna’nın çıkaracağı NFT’ler tarihi bir öneme sahip olacak.

  NFT Müzesi Oluşturulacak

  Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ukrayna hükümeti, kendilerine kripto yardımı gönderenlere bir jest yaparak airdrop başlatacaklarını açıklamıştı. Ancak daha sonra airdrop etkinliğinin iptal edildiği ve hükümetin bunun yerine NFT alanında bir girişimde bulunacağı açıklanmıştı. Söz konusu açıklamalar sonrasında Ukrayna’nın atacağı NFT adımının detayları da böylece belli oldu. The Guardian haberinde, NFT’lerin toplanacağı ve bir müze izlenimi oluşturulacağı ifade edildi. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Alex Bornyakov tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “NFT koleksiyonu bir müze gibi olacak. Rusya-Ukrayna savaşının bir müzesi. Biz NFT formatını kullanarak, tüm dünyaya burada neler olduğunu göstermek istiyoruz. Her NFT eseri, güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiler ile hazırlanacak. NFT’lerin güzel gözükmesini hatta havalı olmasını istiyoruz. Bu da açıkçası biraz zaman alıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle