Kripto Para

Signature Bank – kripto ilişkisi savcıların gündeminde!

  Çöküşü ile bankacılık sektörüne dikkatleri çeken Signature Bank’a ABD’li savcılar el atıyor! İddialara göre ABD’de savcılar, bankanın el konulmadan önce kripto sektöründeki faaliyetlerine merceği uzattı.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) iflas eden üç bankadan olan Signature Bank, ülkenin savcıları tarafından mercek altına alındı. Bloomberg’in konu ile ilgili kaynaklarından derlediği haberine göre savcılar, Signature Bank’ın çöküş öncesi kripto para sektörü ile ilişkilerine odaklandı.

  Kara Para Aklama Şüphesi Araştırılıyor!

  Bloomberg’in haberine göre ABD Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan Washington ve Manhattan bölgesindeki müfettişler, bankanın kripto para sektörü faaliyetlerine dikkat kesildiler. İddiaya göre bankanın kripto yolu ile karar para aklama girişiminde olup olmadığı kontrol ediliyor.

  Konu ile ilgili bir bulgu bulunup bulunmadığı bilgisi paylaşılsa da müfettişlerin öncelikli olarak kara para aklama konusunu araştırdıkları ifade ediliyor. Bununla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) da bankayı incelemeye aldığı iddialar arasında yer alıyor ve bu iddia bile el konma olayının kripto ile ilgili olduğu iddialarını destekliyor.

  Kripto ile İflasın İlgisi Olmadığını Söylenmişti!

  Özellikle SEC’in de Signature Bank’ı incelemeye alması sektörde kafaları karıştırdı. Hatırlanacağı üzere New York mali düzenleyicileri tarafından Signature Bank’a kayyum atanması ardından yapılan açıklamada, atamanın bankanın kripto faaliyetleri ile ilgisinin bulunmadığını söylemişti. Silicon Valley Bank çöküşü ardından bu şekilde bir aksiyon alındığı kaydedilirken, bugün gelinen nokta kafaların karışmasına yol açtı.

  Mevduatların Yüzde 25’i Kripto Sektöründeydi

  Yüksek sesle dile getirilmese de kripto endüstrisi, Signature Bank’a kayyum atanması ile kripto faaliyetlerinin ilgisi olduğundan neredeyse emin. Banka kendi açıklamasında da kripto sektörü ile ilgili bağlantılı mevduatların 8 milyar dolar azalacağını söyleyerek bu ilişkisinin sonuçları hakkında bilgi vermişti.

  Signature Bank, Binance ile işbirliğine de son vermiş ve borsanın dolar transferlerine aracılık etmeyeceğini söylemişti. Fakat bankanın mevduatlarının yüzde 25’inin önceki çeyreğe kadar kripto para sektöründen geldiği biliniyordu. Bankaya el konulması bu anlamda kripto piyasalarına bir savaş olarak yorumlanmış ve bu yaşananlar piyasanın önemli isimlerince, “Kripto para piyasalarına örtülü bir operasyon” olarak değerlendirilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle