Kripto Para

SEC Başkanı “kripto varlık” sorularıyla köşeye sıkıştı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Senatör Toomey’nin kripto varlıkların hangi kategoride sınıflandırılacağı konusunda sorduğu birtakım sorulara yanıt verdi. Kripto varlıkların menkul kıymet olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorusuna ilişkin Gensler, temkinli yaklaşımını koruyarak dikkat çekti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), düzenleyici kurum olarak kripto para sektöründe attığı ve atmaya hazırlandığı adımlar merakla takip ediliyor. Tüm kripto para piyasalarının yakından takip ettiği SEC’nin bu noktada alacağı kararlar, doğrudan tüm kripto para piyasasını da etkileyebilir. Büyük bir önem arz eden bu konuda SEC Başkanı Gary Gensler, Senatör Toomey’nin konuya ilişkin birtakım sorusuyla karşı karşıya kaldı. Kripto varlıkların sınıflandırılmasına ilişkin sorularla karşılaşan Gensler, bu konudaki temkinli yaklaşımını korudu.

  Gary Gensler Yasalardaki Yorumlara Bağlılığını Sürdürdü

  SEC Başkanı Gary Gensler, 3 Aralık tarihinde yayınlanan söz konusu yanıtlarda, şu anda kripto paraların sınıflandırılmasına ilişkin var olan yasaların geniş yorumlarına bağlı kalmaya devam etti. Ayrıca Gensler, bu yanıtlarında göreve geldiğinden bu yana bağlı kalmayı sürdürdüğü Howey ve Reeves testlerine de bağlı kaldığını gösterdi. Gensler ayrıca bu yasalar ve davaların geniş skalalar oluşturmasından ötürü, SEC’nin hangi kripto varlıkların menkul kıymet olup olmadığına karar vermesinin bir gereklilik olmadığını savundu.

  Toomey, Gensler’in Yanıtını Yetersiz Buldu

  Söz konusu soruların birinde Senatör Toomey “Bir menkul kıymet olan kripto para birimini emtia olarak kabul edilen bir kripto para biriminden ayıran belirli özellikler nelerdir?” diye sordu. Gary Gensler bu soruya şu yanıtı verdi:

  “Bir kripto varlık da dahil olmak üzere herhangi bir finansal aracın menkul kıymet olarak teklif edilip edilmediği veya satılıp satılmadığı, belirli gerçeklere ve şartlara bağlıdır.”

  Gary Gensler’in vermiş olduğu bu yanıt için Toomey “Başkan Gensler’in kripto para birimleri için net kurallar sağlamaması, Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğine işaret ediyor.” ifadelerine yer verdi.

  “Menkul Kıymet” Tanımından En Çok Ripple’ın Dili Yandı

  Hatırlanacağı üzere SEC’nin bu konudaki yaklaşımından payını en ciddi şekilde alan taraf Ripple oldu. Zira SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ripple’a yönelik bir dava açmıştı. Aralık 2020’de açılan bu dava neredeyse 1 yılını doldurdu ancak taraflardan henüz biri galip çıkmadı. Dava açıldığında SEC’nin başında Gensler yoktu ancak Gensler geldikten sonra da SEC’yi bu davadan çekmeyerek, bu konuda kurumun kararlı olduğunu gösterdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle