Kripto Para

Piyasa kıpkırmızı! Yatırımcılar ne yapmalı?

  Kripto para piyasaları volatil yapısını bir kez daha gösterdi. Hafta başında Bitcoin’in 50 bin dolar üzerine çıkmasıyla yükselişe geçen piyasalar, hafta ortasında BTC’nin 47 bin dolar bandına çekilmesiyle düşüşler yaşamaya başladı. Kızıl grafikler kendini gösterirken yatırımcılar neler yapabilir?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni haftaya çok güçlü bir şekilde giriş yaptı. Dijital ödeme devi PayPal’ın ABD’den sonra İngiltere’de de kripto para hizmetleri sunacağını duyurmasının ardından yükselişe geçen BTC, hafta başında 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu kritik psikolojik direncin üzerine çıkan BTC, yanında altcoinlerin de yukarı yönlü hareket etmesini sağladı. Piyasada ralli rüzgarları eserken beklentiler de bu yönde değişmeye başlamıştı ancak piyasalar hafta ortasında volatil yapısını bir kez daha gösterdi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bu Bir “Fiyat Düzeltmesi” Olabilir

  Gelen dalgalanma, Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesinden sonra hafta ortasında 47 bin 500 dolar seviyelerine çekilmesine neden oldu. Bitcoin’deki geri çekilme, altcoin piyasasında da benzer şekilde etkilerini gösterdi. Birçok altcoin bu geri çekilmelere paralel şekilde değer kayıpları yaşamaya başlayınca piyasalarda kızıl grafiklerin hakimiyeti görülmeye başladı. Ancak analistler, bu aşamada yaşanan geri çekilmeleri çoğunlukla “fiyat düzeltmesi” olarak isimlendiriyor. Ayrıca birçok analist, bu fiyat düzeltmesinin sağlıklı olduğunu vurguluyor.

  Analistler Destek Noktalarını İşaret Ediyor

  Analistler, bu gibi fiyat düzeltmelerinin, rallilerin daha sağlam ve kalıcı şekilde ilerlemesini sağlayabildiğini belirtiyor. Bu nedenle bazı analistler bu düşüşlerin sağlıklı olduğunu düşünüyor. 25 Ağustos Çarşamba TSİ sabah saatlerinde yaşanan geri çekilmelerle Bitcoin 47 bin dolar ile 48 bin dolar arasında fiyatlanmaya başladı. Bu geri çekilmelerde, analistler 48 bin dolar desteğinin kaybedilmesi durumunda 47 bin dolar seviyesinde de güçlü bir destek olacağını ifade ediyor.

  “Yatırımcılar Sakin Olmalı”

  Bir diğer yandan analistler, olası yükseliş senaryolarına da odaklanıyor. Geri çekilmelerin, yerini yükselişlere bırakmaları durumunda analistler BTC için sırasıyla 50 bin dolar, 52 bin dolar ve 54 bin dolar seviyelerinin takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Analistler, bu bölgelerin direnç bölgeleri olabileceğini ve yükselişlerin, bu direnç seviyelerine doğru olabileceğini ifade ediyor. Bu nedenle analistler ve uzmanlar, bu gibi fiyat düzeltmelerinde yatırımcıların sakin kalmalarını ve panikle işlem yapmamaları gerektiğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle