Kripto Para

Ripple ve SEC davasında gözler yeni duruşmaya kilitlendi

  Son dönemin en popüler altcoin projelerinin başında gelen Ripple şirketinin yerel kripto para birimi XRP yatırımcılarında heyecan başladı. Ripple ile SEC arasında görülecek davanın yeni duruşması yakından takip ediliyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), blockchain şirketi Ripple ve iki üst düzey yöneticisi aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası başlatmıştı. XRP kripto para birimini kayıt dışı satmakla suçlanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bu davanın haksız olduğunu iddia ederek savunmasını yapmıştı. Ripple ve SEC arasındaki davada yeni duruşma görülecek.

  Mahkeme Keşif Konferansı Yapılmasını İstedi

  Son dönemde fiyatını giderek arttırmayı başaran XRP, dava öncesindeki seviyelerine geri ulaşmayı başladı. XRP fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakınlaşırken kripto para yatırımcıları da SEC ile XRP arasındaki davadan çıkacak sonuçları merak ediyor. Ripple avukatları, geçtiğimiz haftalarda yargıç Analisa Torres’ten SEC’in BTC ve ETH’yi neden menkul kıymet olarak görmediğini açıklamasını istemişti.

  Ripple kanadından gelen bu istek, kripto para basınında da geniş yankı buldu. Davanın yetkili mahkeme hakimi olan yargıç Analisa Torres, XRP’nin durumu hakkında kurumdaki SEC içindeki iç haberleşmeye ilişkin dosyaları istedi. Bu istek üzerine mahkeme telefonla bir keşif konferansı yapılmasını talep etti.

  XRP Fiyatı Yükselişini Sürdürüyor

  Ripple şirketinin avukatları, bu belgeler ile SEC’in daha önceden kripto para borsalarına XRP’nin menkul kıymet olmadığını bildirdiğini iddia ediyor. Mahkemeden incelemesi istenen bu belgelerde SEC ile kripto para borsaları arasındaki iletişimde bu konuya dair kanıtlar çıkabilir. Dava tarafları arasındaki görüşme TSİ ile akşam saatlerine denk geleceği için yerli kripto para yatırımcıları ve XRP sahipleri de hareketli bir süreç yaşayacak. 

  Son dönemde ciddi bir yükseliş ivmesi yakalayan XRP, altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmayan seviyelere ulaştı. Kripto para birimi SEC davasının ardından adeta çakılmış ve çok büyük değer kaybına uğramıştı. Gücünü yeniden toparlamayı başaran XRP son fiyat hareketiyle birlikte 2018 yılının Nisan ayından beri görülmemiş seviyelere tırmandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle