Kripto Para

Ripple davayı kazanırsa XRP kaç dolar olur?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden davada nihai sonuç belli olmadı ancak davada artık sona çok yaklaşıldığı biliniyor. Bağımsız araştırma platformu Finder.com, davayı Ripple’ın kazanması durumunda XRP fiyatına ne olacağı konusunda dikkat çeken bir çalışma düzenledi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederken, Ripple kanadı ise bu suçlamaya karşı çıktı. Davanın açıldığı dönem ABD merkezli borsalar XRP’yi delist etmeye başlayınca XRP fiyatı da söz konusu dönemde, üstelik piyasalar büyük bir rallinin içindeyken 0,17 dolar seviyesine kadar geriledi. Dava sürecinde fiyatı yeniden yükselen XRP ile ilgili olarak bir anket çalışması yatırımcıları heyecanlandırdı.

  XRP 2021 Boğa Sezonunu Boş Geçirdi

  Bağımsız bir araştırma ve karşılaştırma platformu olan Finder.com, XRP ile ilgili olarak uzman görüşlerinden yararlandığı bir anket çalışması düzenledi. Kripto para ve fintech endüstrisinden birçok uzman ve analistin katıldığı ankette, Ripple’ın SEC karşısında davadan galip çıkması durumunda XRP fiyatının tarihi oranlarda bir yükseliş yaşayabileceği belirtildi. XRP fiyatı tarihi 2017 boğa sezonu sonunda Ocak 2018’de 3,5 dolar ile ATH belirlemiş, davadan dolayı 2021 yılı boğa sezonunu ise boş geçirmişti.

  XRP ve Sınır Ötesi Ödemeler

  Finder.com’un yürüttüğü anket çalışmasına göre SEC ile Ripple arasındaki dava, XRP fiyatı adına hayati bir önem taşıyor. Anket sonuçlarına göre Ripple davayı kazanırsa, XRP’nin sınır ötesi ödemelerde kullanım oranı da artabilir. Zira yatırımcılar ve kurumlar, bu tür ödemelerde artık XRP kullanmaktan çekinmeyebilir. Diğer yandan Ripple’ın davayı kaybetmesi durumunda ise ABD merkezli kurumlar bu tür işlemlerde XRP’yi kullanmaktan geri durmak zorunda kalacak. Bu da ankete göre XRP fiyatına olumsuz şekilde yansıyabilir.

  Ankette XRP Adına Fiyat Tahminleri

  Finder.com anketine katılanlar, XRP adına fiyat tahmininde bulundu. Katılımcılar, Ripple’ın davayı kazanması halinde, XRP’nin Aralık 2022’de 2,55 dolar seviyesine kadar yükselebileceği tahmininde hemfikir oldular. Diğer yandan uzun vadeli fiyat tahmininde bulunan katılımcıların bir kısmı XRP fiyatının 2025’te 3,61 dolar seviyesine, 2030’da ise 2,98 dolar seviyesine ulaşmasını beklediklerini belirttiler. Fiyatın ne yöne gideceği tam olarak bilinmiyor olsa da SEC davasının XRP’nin kaderini belirleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle