Kripto Para

Ripple 3 ayda 150 milyon dolarlık XRP sattı

  Yaklaşık beş aydır ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile arasındaki davadan dolayı gündemde olan Ripple, ilk çeyreği kapsayan XRP piyasa raporlarını yayınladı. Raporda, XRP vadeli işlemler açık pozisyonlarındaki artış dikkat çekti.

  Kripto para piyasalarının en büyük Blockchain şirketlerinden biri olan Ripple, yaklaşık beş aydır ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava ile uğraşıyor. SEC, 22 Aralık 2020’de XRP’nin menkul kıymet varlığı olduğunu iddia ederek Ripple’a ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açmıştı. Davada, 2012’den beri yapılan XRP satışlarının suç teşkil ettiği öne sürüldü. Ripple buna itiraz etti ve dava hala sonuçlanmış değil. Ancak davanın gidişatı, XRP fiyatına etki etmeye devam ediyor.

  XRP Vadeli İşlemlerinde Açık Pozisyonlar İkiye Katlandı

  SEC davasından dolayı aylardır gündemde olan Ripple şirketi, merak edilen ilk çeyrek raporlarını paylaştı. Ripple’ın ilk çeyrek XRP piyasa raporlarında XRP vadeli işlemler açık pozisyonlarındaki artışlar dikkat çekerken, Ripple’ın yapmış olduğu XRP satışları da dikkat çekti. Raporda, XRP vadeli işlemlerinde açık pozisyonların ikiye katlanarak 500 milyon dolara yükseldiği belirtildi. Söz konusu raporda, ikinci çeyreğin ilk 2 haftasında bu miktarın 2,1 milyar dolara çıktığı belirtildi.

  Öte yandan raporda, SEC ile Ripple arasında süren dava sürecinde ilk 3 aydaki gelişmeler de kronolojik olarak sıralandı. Raporda, ABD’de kripto para piyasaları için yasal netliğe olan ihtiyaç bir kez daha vurgulandı.

  İlk Çeyrekte XRP Satışı ve Günlük Hacim

  Ripple tarafından paylaşılan ilk çeyrek raporunda, ilk 3 ayda net 150,34 milyon dolarlık XRP satışı yapıldığı belirtildi. Bir önceki çeyrek raporunda bu miktar 76,27 milyar dolar seviyesindeydi. 2020 yılının son çeyreğinde piyasadan 35 milyon dolarlık XRP yapılırken, bir sonraki çeyrekte hiç alım yapılmadığı kaydedildi.

  Raporda, bir önceki çeyrekte 1,61 milyar dolar olarak belirlenen ortalama günlük hacmin, bu çeyrekte 2,26 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Daha önce de her ayın başında yapıldığı gibi, emanet cüzdanlarda toplamda 2,7 milyar XRP’nin tekrar gönderilerek kilitlendiği ifade edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle