Kripto Para

Politikacıların baskılarına kripto dünyasından yanıtlar!

  Kripto para piyasaları üzerinde çeşitli ülkelerden baskıcı yaptırımlar ve buna yönelik çağrılar gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD’de Senatör Elizabeth Warren’ın, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir çağrıda bulunması, kripto ekosisteminde tepkilerin de büyümesine yol açtı. Tepki gösterenler arasında Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz da var.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra çok ciddi ve hızlı büyümler elde etti. Bu süreçte dünyanın her yerinden insanlar sektöre giriş yapmaya başladı. Artan ilgi, beraberinde kripto paraların ana akımda daha fazla yer edinmesini de getirdi. Ancak bununla birlikte dünyanın çeşitli bölgelerinde bu alana yönelik yaptırım adımları da hız kazanmaya başladı. Piyasaya özellikle Mayıs ayında büyük etkisi olan Çin’in baskıcı yaptırımlarından sonra, bir baskıcı haber de ABD’den geldi.

  Elizabeth Warren, Janet Yellen’a Çağrıda Bulunmuştu

  ABD’li Senatör Elizabeth Warren, daha önce de birçok kez kripto paralara karşı tavır sergilediğini göstermişti. Bu tutumuyla uyuşan şekilde Warren, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a, kripto para alanının düzenlenmesi konusunda çağrıda bulundu. Warren, çağrısını Yellen’a yazdığı bir mektupla iletti. Kripto para dünyasında ses getiren bu çağrının ardından baskıcı tavırlara karşı tepkiler de çığ gibi büyümeye başladı. Tepki gösteren isimler arasında Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz da bulunuyor.

  Mike Novagratz, Elizabeth Warren’ı Eleştirdi

  Tepkisini Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla dile getiren Mike Novagratz, bir de bu açıklamalarında Elizabeth Warren’ı “ileri görüşlü olmadığı” için eleştirdi. Novagratz söz konusu açıklamalarında bankaların kredili mevduat hesapları, ATM işlemleri ve çek-senet hesap işlemleri için neredeyse servet talep ettiklerini söyledi. Ardından Warren’ı “kripto paralarla uğraşmakla” suçlayan Novagratz, onun ileri görüşlü biri olmadığını söyledi.

  Warren’ın Açıklamalarına Ripple CEO’sundan Yanıt

  Elizabeth Warren, 27 Temmuz tarihli bir konferansta kripto para sektörüne yönelik “karanlık ve meçhul” tanımlaması yapmıştı. Warren ayrıca bu konferansta geleneksel bankacılık sektöründekilere göre kripto para madencilik sektöründe olanların “daha kaprisli” olduklarını iddia etmişti.

  Warren’ın bu söylemlerine yönelik yorumlarını dile getiren Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, politikacıların kripto para evrenini anlama konusunda 2-3 yıl öncesine göre yol kaydettiklerini ifade etti. Konuya daha pozitif yaklaşan Garlinghouse, bu kat edilen yol için “cesaret verici” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle