Kripto Para

Kullanım dışı olan Bitcoin miktarı şaşırttı

  Kripto para sektörünün popüler veri analiz şirketlerinden Unfolded, son raporu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şirketin yapmış olduğu araştırma sonucu yaklaşık 3 buçuk milyon adet Bitcoin kullanım dışında…

  Önde gelen kripto para veri şirketi Unfolded resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamasında 3.3 milyon Bitcoin’in kullanılmadığını söyledi. Analizlere göre bu kadar yüklü miktarda Bitcoin tam 7 yıldır kullanılmıyor. Güncel verilere göre söz konusu miktarın dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzde 17’sine tekabül etmesi de dikkatlerden kaçmadı.

  Mevcut BTC fiyatı üzerinden kabaca hesaplama yapıldığında, şirketin açıklamış olduğu kullanılmayan 3.3 milyon Bitcoin, 170 milyar dolara denk geliyor. BTC’nin dolaşımdaki arzının 18 milyon 600 bin olması göz önüne alındığında, kullanılmayan Bitcoinlerin göz ardı edilmesi halinde gerçek arz ortaya çıkıyor. Kripto para borsalarından gelen güncel verilere göre gerçek arz 15.3 milyon seviyesine denk geliyor. 

  Kullanılmayan Bitcoin’ler Hakkında Açıklama

  Glassnode şirketinin HODL Waves ismini verdiği indikatörü, bir kripto paranın transfer edilmeden önce o cüzdanda ne kadar süre tutulduğunu ortaya koyuyor. Bu indikatörün verilerine göre kripto paranın hangi zaman aralığında kullanılmış olduğu görülebiliyor. Grafiklerde 10 yıl ve üzerini kapsayan süreçte hareket etmeyen Bitcoin miktarı da dikkat çekiyor.

  Kripto para dünyasının popüler veri analiz şirketi Chainalysis, son raporunda 18.6 milyon Bitcoin’in sadece yüzde 60’ının uzun vadeli yatırım olarak tutulduğunu söyledi. Kalan yüzde 20’nin ise 5 yıl ya da daha uzun süre kullanılmayan ya da kayıp Bitcoin’lerden oluştuğu belirtildi.

  3.3 Milyon Bitcoin Kayıp Mı Oldu?

  Önde gelen kripto para uzmanlarına göre açıklanan 3.3 milyon Bitcoin’in kaybolmuş, unutulmuş ya da satılmayı bekleme ihtimali bulunuyor. Bilindiği üzere cüzdan şifresinin kaybolması, unutulması veya BTC saklanan cihazın bozulması gibi durumlarda Bitcoin’lerin kaybolabiliyor

  Kripto para analizcilerine göre yıllardır kripto para borsalarında kullanılmayan bu Bitcoin’ler, herhangi bir şekilde kayıplara karışmış olabilir. Bazı kripto para uzmanları 3.3 milyon adetlik Bitcoin kaybının lider kripto para biriminin piyasasına olumsuz etki edebileceğini vurguluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle