Kripto Para

Kritik ABD verisi Bitcoin için olumsuz açıklandı!

  Dünyanın en büyük ekonomisinde merakla beklenen işsizlik haklarından yararlanma rakamları açıklandı. Açıklanan veriler ABD ekonomisi için olumlu fakat Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için oluksuz olarak algılanıyor.

  Dünyanın en büyük ekonomisinde açıklanan son veri kripto piyasalarını tedirgin etti! Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) açıklanan İşsizlik Haklarından Yararlanma başvuruları beklenti altı geldi.

  İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti Altı

  Finans piyasalarını doğrudan etkileyen Birleşik Devletler, son açıklayacağı veriler nedeniyle yakından takip ediliyordu. Doğrudan yatırımcıların risk iştahını etkileme potansiyeli bulunan ülkede işsizlik haklarından yararlanma başvuruları sabırsızlıkla bekleniyordu.

  Geçtiğimiz saatlerde işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 242 bin olarak açıklanarak 254 bin olarak bilinen beklentinin altında seyretti. Önceki dönemde 264 bin olan veri, sadece beklenti altı gelmekle kalmayarak iyileşme de gösterdi.

  Veri Ne Anlama Geliyor?

  Beklenti altında seyreden işsizlik hakkından yararlanma başvurusu rakamı, ülkede istihdam anlamında işlerin yolunda olduğunu söylüyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışlarına rağmen ülkede istihdam artmaya devam etmiş ve yine veriye göre önceki döneme göre işler nispeten biraz daha yoluna girmiş.

  Veriler, FED’in faiz artırması anlamında elini güçlendiriyor. Eğer enflasyonda yaşanan düşüş FED’i tatmin etmezse, istihdam verilerine göre FED faiz artırma yoluna gidebilir. Yatırımcıların risk iştahını doğrudan etkileyen bu gelişme de kripto para piyasaları için olumsuz anlam ifade ediyor.

  Bitcoin Nasıl Etkilendi?

  Dünyanın en büyük ekonomisinde işlerin yolunda gittiğini gösteren veri sonrası yaklaşık 200 dolarlık bir değer kaybı yaşadı. Her ne kadar geri çekilse de 27 bin doların altına gelmeyen Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda %bitcoin+usd% dolardan el değiştiriyor.

  Bitcoin’de 27 bin dolar seviyesi yükseliş için önemli. Zira alıcılar bu seviye üzerinde alım iştahlarını artırabilir. Pek çok analist 27 bin 300 ve 27 bin dolar desteklerinin korunması halinde BTC fiyatının 24 bin dolara geri çekilebileceğini söylüyor. Şu anda nispeten sakin seyreden piyasaların haber akışına ve olası açıklamalara göre seyrinin değişebileceğini siz değerli okurlarımıza hatırlatmak isteriz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle