Kripto Para

Kripto paralar eski telefonlar gibi – Coinbase başkanı

  Kripto para piyasaları 2009 yılında Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile oluşmaya başladı. 12 yıllık süreçte piyasa, kimsenin beklemediği hızda ve boyutta büyüdü. Ancak Coinbase başkanı Emilie Choi’ye göre, kripto para kullanımının daha kolay olması gerekiyor. Choi, bunun da kullanıcı dostu arabirim içeriği ile oluşabileceğini düşünüyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında yazılımcı Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. Bitcoin, Aralık 2010 dönemine kadar geliştirildi. Bitcoin dolar karşısında ilk kez değer kazandığında, 1 dolar toplam 1.309 adet Bitcoin’e denk geliyordu. Nisan 2021’de Bitcoin, 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’in ortaya çıkması, diğer tüm kripto para birimlerinin de böylece temelini oluşturmuş oldu. 12 yıllık süreçte gelen bu hızlı büyüme kimi isimlere göre hala “yeterli” değil.

  Choi Kripto Paraların “Daha Erişilebilir” Olması Gerektiğini Düşünüyor

  Coinbase başkanı ve işletme sorumlusu Emlie Choi, 13 Mayıs tarihinde Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştirdi. Choi, kripto para kullanımının daha kullanıcı dostu arabirimleri içermesi gerektiğini dile getirdi. Choi’ye göre kripto paraların daha kolay kullanılabilir olması gerekiyor. Choi, söz konusu röportajda kripto paraların geleceği konusundaki fikirlerini dile getirdi. Choi’ye göre ekosisteme yeni dahil olacak kişilere ne kadar dostça bir deneyim sunulursa, ilgi de o kadar artacak. Choi açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

  “Genelde tanımlama yaparken eski cep telefonlarındaki ağır arayüzleri örnek gösteriyorum. Kripto para dünyasında da şimdilerde benzer bir aşamadayız. Bu nedenle onu daha kullanışlı hale getirmemiz gerekiyor, daha erişilebilir bir getirmeliyiz. Uzak duran insanların da katılmaları için daha fazla yasal altyapı olması gerekiyor.”

  Choi Eski Tip Telefonları Kripto Paralara Benzetti

  Kripto paraların günlük hayatta, reel alışverişlerde kullanımı konusu hala tam olarak netlik kazanmış değil. Bu konuda insanların aklını vergi gibi meseleler kurcalayabiliyor. Ayrıca kripto paralara direkt erişim sağlamak, sektöre hakim olmayanlar için de oldukça zorlu. Choi, bu durumu günümüzdeki akıllı telefonlar ile eski tip tuşlu ve küçük ekranlı telefonları kıyaslayarak tanımladı.

  Bilindiği gibi eski tip telefonlarda internet erişimi yok veya çok azdı. Ayrıca mesaj yazmak gibi basit işlemler bile uzun zaman alabiliyordu. Choi kripto paralara yönelik olarak “Çok fazla katılım görüyoruz, önümüzde büyük fırsat varmış gibi hissediyoruz” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle