Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 17 Eylül 2022

  Kripto para piyasasında konsolidasyon süreci devam ederken yatırımcılar basına yansıyan gelişmeleri takip ediyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki sert hareketler, piyasa değerine gören ilk 10’da yer alan kripto paraları etkilemeye devam ediyor.

  17 Eylül 2022 Cumartesi gününde BTC ve popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital Euro çalışmaları kapsamında 5 farklı alana odaklandı. CaxiaBank, Worldline, EPI, Nexi ve Amazon ortaklıkları ile dijital Euro çıkartabilmek için 2026 yılına kadar çalışmalar sürecek. 

  Bitcoin savunucusu Michael Saylor, Ethereum Merge sonrasında BTC’nin daha da güçlendiğini söyleyerek toplulukta yeni bir tartışma başlattı. En büyük kurumsal BTC yatırımcısı MicroStrategy şirketinin başkanı, Merge sonrası Proof of Work mutabakatını kullanan tokenların toplam piyasa değerinde yüzde 95’ine Bitcoin’in sahip olduğunu söyledi.

  Merakla beklenen Ethereum Merge gerçekleştikten sonra altcoin yatırımcılarında gözler Cardano ağındaki Vasil hard fork’una çevrildi. Geliştiriciler ADA’nın 22 Eylül’de ağın işlevselliğini, performansını ve ölçeklenebilirliğini arttıracak Vasil çatallanmasının gerçekleşeceğini duyurdu.

  Ethereum madencisi Chandler Guo, Ethereum’un Merge güncellemesinin madenciliğe büyük zarar verdiğini söyledi. POS sistemine geçilince, işlemlerin doğrulanması için madencilere artık ihtiyaç kalmaması toplulukta tartışma yaratmaya devam ediyor.

  En büyük kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, ABD’deki kripto düzenlemelerini yorumladı: “ABD’nin önerilen bir kripto çerçevesine doğru ilerlediğini görmek harika. Doğru yapmak, tüketicileri ve pazarları korumaya yardımcı olacak ve sorumlu inovasyonu tetikleyecektir.”

  Dünyanın en büyük yazılım tabanlı tasarım firmalarından Adobe, NFT sektörüne gireceğini açıkladı: “Adobe ve Figma’nın birleşmesi ile, yaratıcılık vizyonumuz daha üst bir seviyeye yükselecek.” duyurusuyla Figma’nın 20 milyar dolar karşılığında satın alınması basında geniş yankı buldu. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Borsalardan gelen güncel verilere göre BTC’de yüzde 1 civarında artışla 19.882 dolarlı seviyeler fiyatlanıyor. Lider altcoin ETH toparlanmaya çalışırken popüler altcoinlerde yükseliş hareketleri görülüyor. BNB, ADA, SOL ve DOGE coin fiyatlarında kademeli artış sürüyor. Günün en fazla değer kazanan altcoini yüzde 12 artışla XRP oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle