Kripto Para

Kripto para dolandırıcılığı yapan şirketin cezası belli oldu

  2017 yılından bu yana “saadet zinciri” olarak dolandırıcılık yapan Circle Society şirketi ve şirketin kurucusu David Gilbert Saffron para cezasına çarptırıldı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), şirketin ve şirketin kurucusu David Gilbert Saffron’ın “kripto para dolandırıcılığı” yaptığı gerekçesi ile toplamda 32 milyon dolarlık para cezası ödeyeceğini açıkladı.

  Kripto para piyasalarında sadece yatırımcıların kazançları ya da kayıpları gündeme gelmiyor. Yatırımcılar, klasik yöntemler ile yaptığı kripto para yatırımlarının yanı sıra başka yöntemlerle de para kaybedebiliyor. Bunda da elbette başrolü kripto para dolandırıcıları oynuyor. Kripto para dolandırıcıları, birçok kılıfla dünyanın her yerinde bugüne kadar birçok kez ortaya çıktı. ABD’nin Nevada eyaletinde ise bu dolandırıcılığın farklı bir yöntemi ortaya çıktı.

  2017 yılından bu yana “saadet zinciri” olarak kripto para dolandırıcılığı yaptığı tespit edilen Circle Society şirketinin Aralık 2019 döneminde hesaplarına el konulmuştu. Mahkeme, o dönemde şirketin 11 milyon dolar topladığını tespit etmişti ve şirket suçlu bulunmuştu. 2019 yılında davaya bakan Yargıç Jennifer A. Dorsey şu ifadelere yer vermişti:

  İhtiyatı tedbir ile sonuçlanan bu kararın müşterilerin daha fazla zarar görmesini engellemek ve komisyonun görevini daha rahat şekilde yerine getirmesini sağlamak amacıyla verildiğini söyleyebilirim.”

  Mağdurlar Paralarını Geri Alamayabilir

  2019 yılında hesapları dondurulan Circle Society şirketi ve Avustralyalı kurucusu David Gilbert Saffron için açıklanan son karar para cezası oldu. Davada suçlu bulunan sanıklar, şirketin mağdurlarına 14,8 milyon dolar ödeyecek. Ayrıca ceza olarak da sanıklar 17,2 milyon dolar ödeme yapacak.

  ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), suçluların bu cezayı ödeyebilecek için yeterli paraya sahip olamayabileceğini açıkladı. CFTC açıklamalarına göre mağdurların tamamı iade alamayabilir.

  Suçluların CFTC’ye kayıt olmaları, komisyona bağlı piyasalarda işlem yapmaları yasaklandı. Ayrıca suçlular, CFTC yasalarını ihlal edecek faaliyetlerde de bulunamayacak.

  Saffron’un 179 Kişiyi Dolandırdığı İddia Ediliyor

  Aralık 2017 döneminden bu yana Saffron’un, 179 kişiyi dolandırdığı iddia ediliyor. İddialara göre Saffron, 179 kişiden toplamda 15,8 milyon dolar değerinde Bitcoin ve ABD Doları çaldı. Saffron’un çaldığı paraları aklamak ve saklamak adına Circle Society şirketini kurduğu ve forex işlemleri yaptığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle