Kripto Para

Kripto gündemindeki kampanya: DontKillCrypto!

  ABD’de tartışılan ve Kongre’de görüşülmek üzere hazırlanan altyapı yasa tasarısı, kripto para piyasalarında sert tepkilerle karşılaştı. Sosyal medyada büyüyen tepkiler “DontKillCrypto” (Kriptoyu Öldürme) kampanyasının ortaya çıkmasına neden oldu.

  Kripto para piyasaları, uzun yıllardır yatırımcılarla birlikte varlığını sürdürüyor. Ancak kripto para sektörü, özellikle 2021’de çok büyük bir yaygınlaşma elde etti. Bu büyüme ve yaygınlaşma ile birlikte, ülkelerin kripto paralara bakış açıları da ya değişmeye başladı ya da sıfırdan şekillenmeye başladı. Ancak neredeyse hiçbir ülke, kripto para sektörüne karşı 2021 yılında tamamen sessiz kalmadı. Bu şekillenme hareketlilikleri, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de de görüldü. Şimdilerde ise ABD’nin kripto para gündeminde, altyapı yasa tasarısı yer alıyor.

  ABD ve Kripto Paralar

  ABD’li politikacıların büyük bir kısmının kripto paralara mesafeli ve hatta uzak bir yaklaşım sergilediği biliniyor. Örneğin Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para sektöründe kara para aklama ve terörü finanse etme gibi suçların yoğun şekilde işlendiğini iddia ediyor. Yellen gibi birçok isim bu konuda ABD’de hemfikir görünüyor ancak yine Senato’da bu konuda tam olarak fikir birliği sağlanmış değil. Şimdilerde ise ABD’nin gündeminde kripto paralara yönelik vergilerden elde edilen kazançlarla altyapı çalışmalarının masraflarının karşılanması konusu yer alıyor.

  DontKillCrypto Kampanyası Başladı

  ABD’de gündeme gelen tasarı, kripto para piyasalarında birçok ünlü ve popüler kişinin tepkisini çekmişti. Jack Dorsey, Brian Armstrong, Charles Hoskinson ve Elon Musk gibi isimlerin tasarının içeriğine tepki göstermesiyle birlikte piyasalarda bu tepkiler çığ gibi büyüdü. Şimdilerde ise sosyal medyada bu konuya ilişkin olarak “DontKillCrypto” (Kriptoyu Öldürme) kampanyası başlatıldı.

  Yatırımcılar Senatörlerden “Evet-Hayır” Oyu Vermelerini İsteyebilecek

  Fight or the Future isimli topluluk, Twitter’da bir pano oluşturdu. Kullanıcılar bu panoda birkaç tıklama ile senatörlere ulaşabiliyor. ABD’li yatırımcılar, bu yöntem sayesinde kripto para sektörünü kurtarabileceğini düşünüyor ya da umut ediyor. Bu pano sayesinde ABD’deki herkes kendi eyaletinin senatörüne “Kırmızı Uyarı” butonuyla ulaşabilir ve yasa tasarısında evet-hayır oylarından birini vermesini isteyebilir.

  Yasa Tasarısı Ne Diyor, Yatırımcılar Ne İstiyor?

  Yeni yasa tasarısı onaylanırsa, piyasadaki tüm yatırımcılara yeni kurallar getirilmiş olacak ve yatırımcıların bu gereksinimleri eksiksiz karşılaması gerekecek. Tasarı, hükmün finansal gözetimi önemli ölçüde büyütmemesini, yeniliklere zarar vermemesini ya da insan haklarının sekteye uğramamasını amaçlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle