Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 11 – 17 Mayıs 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında hareketli bir hafta geride kalırken, yatırımcılar piyasadaki gelişmeleri yakından takip etti. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ETH, yatırımcısına yüksek kazanç fırsatları sunduktan sonra hızlı bir düzeltme sürecine girdi.

  11 Mayıs ile 17 Mayıs tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmelere haftalık özel haberimizden göz atabilirsiniz. 

  11 Mayıs Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Gün içindeki gelişmelerle paralel olarak ETH fiyatı salı gününde yüzde 5.57 oranında değer artışı yaşadı. Uzun bir süredir Ethereum fiyatındaki yükseliş rallisi devam ederken, kripto para piyasasında yeni ATH beklentisi oluştu. Lider altcoin günü 4.167 dolarda kapatarak yeni bir fiyat rekoru için hazırlandı.

  Kripto para piyasasının önde gelen uzman isimleri ETH’nin 2025 yılına kadar 20.000 doları göreceğini ve hatta daha da büyük artışlar yaşayabileceğini ifade ediyor. Coinmama CEO’su Sagi Bakshi ve ConsenSys baş ekonomisti Lex Sokolin gibi isimler Ethereum’un gelecekte Bitcoin’i geride bırakacağını düşünüyor.

  Dijital varlık yatırım firması Magnetic’in kurucu ortağı Megan Kaspar, Ethereum’un yükselişinin 2021 ile bile sınırlı kalmayacağını düşünüyor. Sektörün ünlü ismi, ETH fiyatının ekosistemle yükseleceğini ve 8.000 doları gördükten sonra 10.000 dolar hedefine gideceğini iddia etti. 

  12 Mayıs Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesinin görüldüğü gün, 12 Mayıs Salı olarak kayıtlara geçti. Lider altcoin, uzun bir süredir konsolide olan Bitcoin’in piyasa hakimiyetini günden güne kaybetmesinden de güç alarak hızlı bir yükseliş hareketine başladı. Ethereum fiyatındaki ralli, yatırımcıların yüzünü güldürürken uzun süredir beklenen rekorun da kırılmasını sağladı. 

  Ethereum yatırımcılarını sevindiren bu gelişmeyle birlikte kripto para borsalarında en yüksek 4.366 dolar seviyesi görüldü. Bir miktar satış baskısı ile karşılaşan ETH günün sonunda ise negatif duruma düştü. Hızlı yükseldikten sonra ciddi bir satış gören Ethereum, yüzde 8.54 oranında kayıp yaşadı ve günü 3.811 dolar seviyesinde kapadı. 

  Ethereum‘un piyasa değeri, tüm zamanların en yüksek seviyelerinin ortasında ilk kez 500 milyar dolara ulaştı. Kripto para biriminde tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 4.366 doların görülmesi altcoin yatırımcılarında da heyecana yol açtı. Ethereum blok zincirinde USD Coin (USDC) stablecoin‘inde işlemlere başlayan finansal hizmetler devi Visa’dan daha değerli. ETH, ayrıca piyasa değeri bakımından JPMorgan Chase’i de geçmeyi başardı.

  13 Mayıs Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatındaki düzeltme hareketi 13 Mayıs Perşembe gününde de devam etti. Lider altcoin gün içinde en yüksek seviye olarak yeniden 4 bin dolar üstüne çıkmasına rağmen bu seviyede tutunamadı. ETH fiyatındaki değer kaybı yüzde 2.42 oranındayken günün sonunda 3.719 dolara kadar gerileme görüldü. 

  Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, Ethereum’u daha da yükseklere çıkarabilecek ezber bozan bir katalizörü açıklamasıyla dikkat çekti. Lider altcoinin iş dünyasını ele geçirme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Mark Cuban yaşanan düşüşe rağmen ETH yükselişinden emin olduğunu kaydetti.

  Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, Uniswap’in geleceğiyle ilgili bir öneride bulunup, UNI’yi bir oracle token’ı haline getirmek için çağrıda bulundu. Merkeziyetsizlik ilkesi ile geliştirilmiş algoritmik stablecoinlerin, ETH/USD paritesinin fiyatını çekebilmesi için bir oracle’a ihtiyacı olması Buterin’in bu çağrıda bulunmasına gerekçe gösterildi. 

  14 Mayıs Cuma Bitcoin Ethereum Özeti

  Popüler kripto traderı ve analisti Nicholas Merten, Ethereum’un şaşırtıcı rallisinin ardından yeniden fırlama yapabileceğini söyledi. Ünlü analist, ETH ağındaki diğer altcoin projeleriyle birlikte lider altcoinin fiyatında da yükseliş beklediğini aktardı.

  Kripto para sektörünün en etkili isimlerinden olan BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, piyasadaki dalgalanma hakkında yorum yaparken Ethereum fiyatına değindi. Ünlü yönetici, Ethereum fiyatının gelecekte 150 bin dolar seviyesini bulabileceğini söyledi. Ethereum’un Bitcoin’i geçme şansına sahip olduğunu ifade ettikten sonra EIP-1559 güncellemesine dikkat çekti.

  Bu güncelleme beklentisi ile oluşan pozitif ortamda ETH fiyatı yeniden büyük bir sıçrama yaptı. 14 Mayıs Cuma gününde lider altcoin fiyatında yüzde 9.56 oranında yükseliş yaşandı. Bu gelişmeyle birlikte ETH fiyatı günü yeniden 4 bin doların üzerinde kapatmasıyla boğa rallisine devam edeceği sinyallerini verdi. 

  15 Mayıs Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatının yeniden 4 bin dolarlık barajın üstüne atmasına rağmen cumartesi gününde beklenen pozitif değerleme görülmedi. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüşten lider altcoin de olumsuz etkilendi. Cumartesi gününde kripto para piyasasında hemen hemen bütün kripto para birimi fiyatlarında kırmızı çizgiler ortaya çıktı.

  Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’e verdiği desteği çekmesi, BTC ödemelerini dondurması ve kripto para piyasasında tepki çeken açıklamaları piyasaları olumsuz etkiledi. BTC fiyatı hızlı şekilde çakılırken hemen hemen bütün kripto para birimlerinde olduğu gibi ETH fiyatı da sert düştü

  Milyarder yatırımcı Mike Novogratz ise ilgili düşüş vaktinin henüz gelmediğini belirterek yükseliş umudunu koruduğunu açıkladı. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, toplam piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un sarsıntılı bir dönemden sonra eski haline döneceğini belirtti. 

  ETH fiyatındaki düzeltme yüzde 10.64 oranına kadar çıktı. Lider altcoin 4 bin doların üzerinde başladığı cumartesi gününe 3.641 dolardan işlem görerek günü kapadı. Bu düşüş pek çok altcoin yatırımcısını üzerken, kripto para piyasasının geleceği hakkında da bazı şüphelere neden oldu. 

  16 Mayıs Pazar Bitcoin Ethereum Özeti 

  Kripto para piyasasında sert düzeltme etkisinin devam ettiği 16 Mayıs Pazar gününde de önde gelen kripto para birimlerinde değer kaybı yaşandı. Uzmanlar, kripto para piyasaları korku ve açgözlülük endeks verilerinin en son Nisan 2020’de gördüğü seviyelere kadar indiğini vurguladı. Bu gelişmeler altında lider altcoin ETH fiyatındaki düşüş hareketleri de haftanın son işlem gününde devam etti.

  Analist Magic Poop Cannon kirpto para piyasasındaki son durumu değerlendirdi ve Tesla’nın BTC ödemelerinden vazgeçmesini yorumladı. Analiste göre dev şirketin ve Elon Musk’ın bu kararı almasının arkasında kripto para piyasasında ayı sezonunun başlaması etkili oldu. 

  Altcoin sezonunun bittiğine ve kripto para piyasasının genelinde ayı piyasasının başladığını öne süren analistlerin açıklamaları yatırımcıları tedirgin etti. Ünlü anonim kripto para analisti Capo, son açıklamasında elindeki ETH’leri satarak Cardano (ADA) satın almaya başladığını belirtti.

  17 Mayıs Pazartesi Bitcoin Ethereum Özeti

  Yeni haftaya da negatif görünümde başlayan Ethereum, kripto para piyasasındaki genel düşüşe ayak uydurarak ciddi oranda düzeltme gördü. Ethereum fiyatında yükseliş bekleyen yatırımcılar hüsrana uğrarken, lider altcoin fiyatında kritik seviyelere gelinmesi yatırımcıları endişelendirdi.

  Ethereum 3.582 dolar seviyesinden yaptığı 17 Mayıs Pazartesi günkü açılışta yüzde 8.44 oranında sert bir düzeltme gördü. Lider altcoin fiyatı gün içinde 3 bin dolar desteğine kadar gerilese de bir miktar toparlama gösterdi ve 3.279 dolardan kapanış gerçekleşti.

  Ünlü milyarder yatırımcı ve kripto para tutkunu Mike Novogratz, lider altcoin Ethereum’un bu haftanın başlarında rekor kırmasına rağmen henüz potansiyelini gerçekleştirmediğine inanıyor. Milyarder yatırımcının son açıklamasında Ethereum fiyatının yıl içinde 5 bin dolar hedefine ulaşacağını kaydetti

  Öte yandan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, kendisine hediye edilen köpek temalı tokenlardan Shiba Inu (SHIB) dump’ı sonrasında dikkat çekici bir adım attı. Buterin, “Cüzdanımda kalan SHIB token’larının %90’ını yakmaya karar verdim. Kalan %10, bir hayır kurumuna gönderilecektir.” açıklamasını yaptı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle