Kripto Para

FTX’in kasasındaki varlık miktarı açıklandı!

  En büyük kripto para borsalarından biri olarak gösterilen FTX’in iflas etmesi kripto para sektörüne olan güveni sarsmıştı. Dev borsanın çöküş sonrası kasasında tuttuğu para miktarı ilk kez ortaya çıktı…

  Kripto para sektörünün önde gelen borsalarından FTX’in likidite krizi sonrasında iflas başvurusunda bulunmasının yankıları sürüyor. Yatırımcıların kripto endüstrisine olan güvenini sarsan ve çok ciddi krize yol açan bu çöküş, pek çok kripto firmasını da iflasla burun buruna getirdi. İflas eden kripto para borsasının kasasındaki para miktarı hakkında en net rakamın ortaya çıkması kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  FTX borsasının en büyük 50 alacaklı şirkete yaklaşık 3.1 milyar dolar borcu olduğu açıklanmıştı. Mahkemenin araştırmaya aldığı FTX borsası, kasasında tuttuğu varlık miktarını mahkemeye beyan etti. Sam Bankman-Fried’ın çöken FTX imparatorluğu sonrasında borsaya ait şirketin çeşitli bölümlerinde 1.2 milyar dolar nakit parası olduğu belirtildi. Toplamda 8 milyardan fazla borcu olduğu bilinen FTX borsasının sahip olduğu 1.2 milyar dolarlık varlığı kripto yatırımcılarının endişelerinde haklı olduğunu gösteriyor. 

  FTX’in Nakit 1.2 Milyar Doları Var

  FTX’in yenilenen kadrosunda finansal danışman olarak görev yapan Alvarez and Mrarsal North America şirketi mahkemeye sunulan belgelere ulaştı. FTX borsasındaki 1.2 milyar doların yaklaşık 751 milyon doları borçlu kuruluşlarda, geriye kalan 488 milyon doları ise borçlu olmayan kuruluşlarda tutuluyor. Finansal raporlara göre yaklaşık 514 milyon dolarlık kısıtlanmamış nakit, 260 milyon dolar emanet ve 465 milyon dolar kısıtlanmış nakit varlık bulunuyor. 

  50 Şirkete Borcu 3.1 Milyar Dolar

  11 Kasım tarihinde ABD mahkemelerine “Bölüm 11” iflas başvurusunda bulunan FTX borsası çöküşüyle birlikte piyasayı da alt üst etti. FTX’in 1 milyondan fazla alacaklısı olduğu iddia ediliyor. İflas eden borsanın, yatırımcıları arasındaki en büyük 50 şirkete borcu 3.1 milyar dolar olarak açıklandı. Dev borsaya ait kuruluşlar arasında Alameda Research kasasında ise 393 milyon dolar nakit rezervi bulunuyor. FTX Japan ise 171 milyon dolar nakit varlığa sahip. Borsanın yıl sonuna kadar para çekme işlemlerini yeniden başlatması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle