Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 28 Haziran – 4 Temmuz 2021

  Kripto para piyasasında hareketli bir hafta geride kalırken, en büyük kripto para Bitcoin fiyatındaki değişimler yakından takip edildi. Geçen haftayı da inişli çıkışlı bir grafikle tamamlayan Bitcoin, yatırımcıların beklediği boğa koşusunu bir türlü gerçekleştiremedi. BTC fiyatında 35 bin dolar civarında, önceki haftalara kıyasla daha az volatil bir 7 gün geride kaldı.

  28 Haziran ila 4 Temmuz tarihleri arasında Bitcoin fiyatına etki eden önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  28 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftaya 34.682 dolar seviyesinde başlayan en büyük kripto para, yatırımcıların beklediği yükseliş hareketinden uzak bir performans gösterdi. Günün sonunda yüzde 0.58 oranındaki kayıpla 34.475 dolardan işlem gören BTC, yükseliş umutlarını bir sonraki güne taşıdı. Bitcoin fiyatında kademeli düşüşü getiren gelişmeler basında geniş yankı buldu. 

  Meksika’nın en zengin isimlerinden olan milyarder Ricardo Salinas Pliego Bitcoin’e açık desteğini ilan etti. Ülkede BTC kabul edecek ilk bankanın kendileri olacağını söyledi. Bitcoin için verilen bu açık destek toplulukta heyecanla karşılandı.

  CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, kripto para piyasasının mevcut çöküşünü “paper hands” ortadan kaldıracak bir düzeltme olarak gördüğünü açıkladı. Uzman isim, BTC’nin her zaman değişken bir yapıda olduğunu da ifade ederek, daima kalıcı olacağını belirtti.

  Ünlü kripto para analisti Nicholas Merten, Bitcoin’in dibe vurduğunu ve büyük bir çıkışa hazırlandığını gösteren grafik paylaştı. Analist, korku ve açgözlülük endeksi maksimum iyimserlik ve coşku gösterdiğinde, genellikle satış için uygun bir zaman olduğunu vurguladı.

  29 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatı, 29 Haziran Salı gününde yükseliş hareketiyle yatırımcısını sevindirdi. Lider kripto para birimi, gün içinde 36 bin 500 doların üzerine çıkmasına rağmen bu seviyede tutunamadı. BTC üzerindeki yoğun satış baskısına rağmen kademeli yükseliş korudu. Günün sonunda yüzde 3.94 oranında yükselen Bitcoin fiyatı 35.843 dolarla kapanış yaptı. 

  El Salvador’un, 140 milyon dolar değerinde Bitcoin alma ihtimali sektörde büyük heyecan yarattı. Ülkenin tüm yetişkinlere söz verdiği gibi 30 dolar değerinde BTC dağıtılması için, 135-140 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alması gerekiyor. 

  JPMorgan analistlerinin yayınladığı yeni rapora göre Bitcoin, iyileşme evresine girerken toparlanmanın sonuna gelindiği belirtildi: “Kripto para piyasası henüz tamamen sağlıklı durumda değil. Ancak iyileşme süreci çoktan başladı.”

  30 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Yatırımcıların yakından takip ettiği en büyük kripto para yükseliş beklentisine karşılık veremedi. Satış baskısının artması ve kripto para basınında yer alan haberlerin yeterli destek olmaması sebebiyle BTC fiyatındaki gerileme Çarşamba gününde sürdü. Yüzde 2.25 oranında gerileyen Bitcoin günü 35.026 dolarda kapatarak yatırımcısını endişelendirdi

  Alman hisse senedi borsası operatörü Deutsche Börse Group, İsviçre’deki Crypto Finance AG adlı finansal teknoloji şirketinin çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. Bitcoin savunucusu Senatör Cynthia Lummis, Amerikalıların kripto para birimini emekliliklerini ve uzun vadeli tasarruflarını çeşitlendirmelerinin bir yolu olarak görmeleri gerektiğini düşünüyor.

  Kripto para saklama hizmeti sunan NYDIG ile bankalara başta olmak üzere kurumsal şirketlere ödeme sistemleri sağlayan NCR'ın kurduğu ortaklık sektörde heyecan yarattı. Bu ortaklık ile birlikte ABD’de 650 bankanın yaklaşık 24 milyon müşterisinin Bitcoin yatırımı yapma ihtimali gündeme geldi. 

  1 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketleri Temmuz ayının ilk gününde etkisini gösterdi. Yüzde 4.23 oranındaki kayıpla yeni aya merhaba diyen BTC fiyatı günün sonunda 33.543 dolardan işlem gördü. En büyük kripto para bu performansı ile hafta başındaki seviyesinden daha aşağıya gerilemiş oldu. 

  Soros Fon Yönetimi şirketinin (Soros Fund Management) baş yatırım sorumlusu Dawn Fitzpatrick şirketin, Bitcoin yatırımı yapmaya sıcak baktıklarını söyledi. Kripto para yatırım firması Galaxy Digital'ın CEO'su Mike Novogratz, Çin'in madencilere karşı başlattığı büyük operasyonu yorumladı. Ünlü yöneticiye göre Bitcoin bu sınavı başarıyla geçti ve hızlı yükselme evresine yaklaşıyor.

  Zincir içi veriler Bitcoin’in geride kalan son 3 ayda ABD dolarına karşı yüzde 40 değer kaybı yaşadığını gözler önüne serdi. Bu performans sonucunda Bitcoin için 2021 yılının 2. çeyreği, önceki ayı piyasasının sona erdiğinin işareti olan 2018 yılının 4. çeyreğinden bu yana en kötü çeyrek oldu.

  2 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Son 2 gündür kayıp yazan Bitcoin fiyatındaki toparlanma belirtileri Cuma gününde kendini gösterdi. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle BTC fiyatındaki pozitif görünüm korundu. Yüksek volatilitenin yaşandığı günde yüzde 0.80 oranında artışın gelmesi BTC fiyatını yeniden 33.813 dolara çıkardı. 

  Dev yatırım bankası JPMorgan Chase, Bitcoin fiyatı ile ilgili tahmin raporunu yayınladı. Deneyimli analistlere göre BTC piyasasında sert bir düzeltme daha yaşanacak. Uzmanlar, Bitcoin’in bu düşüşten sonra 25 bin dolara kadar gerileyebileceğine inanıyor. 

  Zincir üstü veri ve bilgi platformu Glassnode, 'Büyük Hash Göçü'ne dayanmayı başaran Bitcoin'de, hash oranının tersine dönmeye başladığını açıkladı. Son verilere göre, Çin'in büyük baskısının en kötü etkileri sona erdi ve yükseliş sinyalleri görülmeye başladı. Buna rağmen Ünlü trader Peter Brandt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bitcoin’in günlük grafiğinin kesinlikle olumsuz göründüğünü iddia etti.

  Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren Bitcoin madenciliği şirketlerinin oluşturduğu Bitcoin Madencilik Konseyi, Bitcoin’in enerji kullanımında sürdürülebilirliği yüzde 56 olarak açıkladı. Uzun bir süredir merakla beklenen bu veriler, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından açıklandı. Bu seviye kripto para topluluğunda heyecan yarattı. 

  3 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında kademeli yükseliş 3 Temmuz Cumartesi gününde devam etti. Bitcoin boğalarının satışlara karşı dirençli durması lider kripto para biriminde yüzde 2.75 oranında artış getirdi. Bu hareketle birlikte BTC fiyatı 34.742 dolara çıkarak yatırımcısını sevindirdi

  Kripto para topluluğunda Crypto Messiah olarak bilinen takma adlı trader röportajında, kripto para boğa koşusunun bir sonraki ayağının başlamasının biraz zaman alabileceğini vurguladı: “Kesinlikle insanların aşırı heyecanlı olduğunu düşünüyorum, çok erken. Tekrar toplanacaksak, tarihsel olarak bu çifte balonsa, o zaman yeniden yükselmeye başlamasına bence aylar kaldı.”

  Stok akış modeliyle (S2F) bilinen anonim analist Plan B, Bitcoin’de boğa piyasasının henüz bitmediğini söyledi. Deneyimli analiste göre gidişat stok akış modeline uygun devam ediyor. Shutterstock kurucusu ve CEO'su Jon Oringer kripto paralarda yaşanan son düşüşle birlikte dip bölgeden BTC satın aldığını açıkladı. 

  4 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatı yeniden 35 bin dolar barajının üzerine çıkmasıyla yatırımcıları umutlandırdı. BTC fiyatında yükseliş bekleyen kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği varlıkta olumlu sinyaller görülmeye başlandı. Bitcoin fiyatı, haftanın kapanışını yüzde 1.60 oranında artışla 35.298 dolardan işlem görerek yaptı. 

  Bitcoin ağının madencilik zorluğu son dönemdeki BTC hash rate düşüşlerine uyum sağlayarak yüzde 28 oranında geriledi. Böylelikle blok süreleri yeniden normale döndü ve Bitcoin madencilerinin kazançları artmaya başladı. 

  Popüler analistler Bitcoin’in izlediği yolun Wyckoff döngüsü ile aynı olduğuna dikkat çekti. Mevcut tabloya göre Bitcoin’in düşüşü yaklaşık 6 hafta daha devam edebilir. Bitcoin’in SEC tarafından ayrımcılığa uğradığı açıklandı. SEC komiseri Hester Peirce, kurumun çifte standart uyguladığını düşündüğünü söyledi ve Bitcoin ETF’lerine onay verilmesi gerektiğini aktardı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle