Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 30 Haziran – 6 Temmuz 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan dalgalanmalar, önde gelen altcoin projelerinin fiyatlarını da önemli ölçüde etkiliyor. Son dönemde sert düzeltmelerden sonra toparlanma belirtileri gösteren kripto para piyasasında dalgalı bir grafik oluştu. Toplam piyasa değerine göre en değerli kripto para birimleri listesinde ilk 10 sırada yer alan altcoin fiyatlarındaki değişimler de yakından takip edildi.

  30 Haziran ile 6 Temmuz tarihleri arasında altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  30 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Altcoinlerde hareketli bir gün yaşandığı çarşamba gününde bazı projeler yükselirken bazılarında düşüş hareketleri görüldü. Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 1.12 oranında artışla yatırımcısını sevindiren altcoinlerden oldu. XRP fiyatında da kademeli bir yükseliş görülürken günün en çok kazandıran projesi Cardano (ADA) olarak takip edildi.

  Son dönemde hızlı yükselmesiyle dikkatleri üzerine çeken Dogecoin fiyatında ise diğer altcoinlerin tersi yönde hareketlilik yaşandı. DOGE fiyatı Çarşamba gününde yüzde 3.36 oranında değer kaybederek yatırımcısını üzdü. Diğer altcoinlerde ise kademeli yükselişler görüldü. 

  Mayıs ayında olduğu gibi, Haziran ayı da kripto para piyasası için genel olarak düşüş ayı oldu. Bitcoin 2021 yılı Haziran ayında dolar karşısında yüzde 4 oranında değer kaybederken genel olarak altcoinler de önceki aya göre düşüşe devam etti. Ancak haziran ayı içinde yatırımcısına en çok kazandıran kripto para birimleri QNT, AMP, PHA ve WAVES oldu.

  1 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Haziran ayının sona ermesi ile Temmuz ayının ilk işlem gününde kripto para yatırımcıları beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı. Son dönemde belirsizliklerin hakim olduğu piyasada sert düzeltme yaşanırken altcoin fiyatlarında da ciddi oranda kayıplar meydana geldi. Bazı altcoin fiyatları adeta çakılırken, popüler projelerde kayıplar daha az seviyelerde oldu.

  1 Temmuz Perşembe gününde ADA fiyatı yüzde 3.67, BNB fiyatı yüzde 5.15, XRP fiyatı ise yüzde 6.44 oranında değer kaybederek yatırımcılarını üzdü. Son dönemde düşüş trendini sürdüren Dogecoin (DOGE) fiyatı ise bu günü yüzde 3.80 oranında gerilemeyle kapadı

  Blockchain teknoloji devi Ripple, SEC’in aleyhindeki davası devam ederken bir milyar XRP tokenini daha piyasaya sundu. Yedinci en büyük kripto para birimi XRP, 1 dolar seviyesinin altındaki düşüşten hala kurtulamadı ve düşüş trendini sürdürdü

  2 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen toparlanma belirtileri, popüler altcoin fiyatlarına olumlu yansıdı. Toplam piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi listesinde yer alan bazı altcoin projelerinde görünüm yeşile döndü. DOGE ve ADA fiyatında yükselişler yaşanırken BNB ve XRP fiyatlarında çok az düzeltme görüldü. 

  Ünlü bir kripto trader ve popüler Altcoin Daily’nin sahibi Austin Arnold’a göre, dört orta büyüklükteki altcoin, uzun vadede büyük bir patlama yapabilir. Deneyimli analist, yatırımcısına çok kazandırabilecek altcoin projelerini Compound (COMP), Polygon (MATIC), Decentraland (MANA) ve The Graph (GRT) olarak açıkladı.

  3 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında toparlanma belirtileri hız kazandı. Piyasadaki en değerli ilk 10 kripto para biriminin fiyatlarındaki yükselişler yatırımcıları sevindirdi. XRP, DOGE, ADA fiyatlarında artış yaşanırken günün en fazla değer kazanan altcoin projelerinin başında yüzde 4 yükselen Binance Coin (BNB) vardı. 

  Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) son açıklamasında sadece 2 kripto para biriminin kriterlerine uyduklarını söyledi. Buna göre Bitcoin ve Ethereum dışındaki kripto paraların komisyonun kriterlerine uygun olmadığı belirtildi

  Cardano bu yılın başlarında duyurusunu yaptığı Alonzo’nun piyasaya sürülmesine hazırlık yapmaya devam ederken önemli haberlere konu oldu. Uzun zamandır beklenen Alonzo’nun, Ağustos ayında bir lansman planlandığı öne sürülüyor. Bu söylentiler ADA fiyatında kademeli yükselişi beraberinde getirdi

  4 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para yatırımcılarının hızlı yükselişler beklediği 4 Temmuz Pazar gününde hemen hemen bütün popüler altcoin projeleri kazanç sağladı. BNB, ADA ve XRP fiyatındaki yükselişler yatırımcısını memnun etti. Kripto para piyasasında son dönemde volatil bir grafik çizen Dogecoin (DOGE) fiyatında gerileme görülmesi yatırımcısını üzdü. Piyasa yukarı yönlü giderken DOGE fiyatı yüzde 2.34 oranında değer kaybetti.

  Dünyanın önde gelen dijital varlık yönetimi fonu Grayscale son duyurusu ile dikkatleri üzerine çekti. Cardano (ADA) satın aldığını duyuran şirketin elinde en çok tuttuğu üçüncü varlık ADA oldu. ADA’nın şu anda şirketin üçüncü büyük varlığı olması yatırımcıları sevindirdi.

  5 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde önde gelen altcoin fiyatlarında sert düzeltme yaşandı. Son 2 gündür yükselişte olan XRP fiyatı yüzde 6.17 oranında geriledi. Bunun yanı sıra Cardano (ADA) fiyatında yüzde 3’ün üzerinde değer kaybı yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. Ancak BNB ve DOGE fiyatlarındaki düşüşlerin az olması dikkatlerden kaçmadı. 

  Binance için son birkaç hafta zorlu geçti. Kripto para dünyasının en büyük borsası, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerdeki gözlemcilerin düzenleyici incelemesi altında kaldı. Tam bu sırada ABD ve Almanya’da da soruşturmalarla karşılaştı. Ancak borsanın yerel kripto para birimi BNB fiyatı bu hamlelerden büyük çaplı etkilenmeden yoluna devam etti.

  IOTA, nesnelerin interneti ile çalışan bir kripto para olarak kripto para yatırımcılarından da büyük ilgi görüyor. IOTA geliştiricisi Domink Schiener, yeni IOTA çözümlerinin uygulanması için tüm unsurlar gerekli olduğu için planı tekerlek olarak yayınlamaya karar verdi. Öte yandan önde gelen DeFi tokeni Aave, bu ay kurumsal yatırımcılar için platformunun izinli bir sürümünü başlatmayı planladığını duyurdu.

  6 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bir önceki gün yaşanan düzeltmeden sonra kripto para piyasasının genelinde yeniden yükseliş hareketi başladı. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle popüler projelerde hızlı değer artışı görüldü. BNB fiyatı yüzde 5.86 oranında artışla günün en çok kazandıran altcoin projelerinden biri oldu. ADA, XRP ve DOGE fiyatlarında hareketlilik kısıtlı sevide kaldı. 

  Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin’den ilham alan bir diğer mizahi kripto para Baby Doge Coin’e sıcak bakmaya başladı. Son zamanlarda, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Baby Doge coşkusuna katılan önemli isimler arasında yer aldı. Baby Doge Coin topluluğunun potansiyel bir Binance listelemesi hakkında konuşmasına katılan CZ, altcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Temmuz 2020’deki vaatlerinin gerçekleşmediğini iddia eden eleştirmenlere sosyal medya hesabından yanıt verdi. Hoskinson, geçtiğimiz yıl Cardano’da yüzlerce varlık, binlerce DApp ve bir yıl içinde ağda ilgi çekici projeler olacağını söylemişti. Hoskinson, Cardano ağında çalışan binlerce varlık olduğunu öne sürdü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle