Kripto Para

Grayscale hamlesi ve BTC'deki düşüş yatırımcıyı korkutuyor!

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saatte 41 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Yatırımcıları korkutan satışlar devam ederken, ünlü analistler düşüşün arkasındaki sebepleri araştırıyor.

  Kripto para piyasasında yaşanan hareketlilik yatırımcıları endişelendirmeye başladı. Lider kripto para birimi BTC gün içinde yüzde 10’a yakın değer kaybı yaşadı. Dün öğle saatlerinde 46 bin 300 dolar seviyesinde olan BTC bugün 41 bin 200 dolara kadar geri çekildi. BTC’de başlayan satış dalgası popüler altcoin fiyatlarını da olumsuz etkiledi.

  Kripto para piyasası genelinde satış ağırlıklı bir hava görülürken, yatırımcılar düşüşün nereye kadar süreceğini merak ediyor. BTC ve ETH gibi kripto paralardaki satış baskısı giderek arttı. ETH fiyatı 2 bin 650 dolar seviyelerinden 2 bin 400 dolara kadar geriledi. Ayrıca ADA, SOL ve XRP gibi altcoinlerdeki satışlar hızlandı.

  Grayscale’in Borsaya Taşıdığı BTC’ler Satıldı Mı?

  Yatırımcılar kripto paralardaki bu düşüşün neden kaynaklandığını merak ederken ünlü analistlerin açıklamaları dikkat çekti. ABD’nin ilk spot BTC ETF başvuruları onaylandıktan sonra piyasa genelinde bir düşüş yaşanması bekleniyordu. “Beklentiyi al, haberi sat” senaryosu gerçekleşirken bunun dışında satış dalgasını büyüten diğer faktörler öne çıktı.

  BTC’de kâr satışları, borsalara yönelik transferler ve madencilerin yaptığı satışlar fiyattaki geri çekilmeyi hızlandırdı. Tüm bunlarla birlikte BTC ETF’i ihraç eden dijital varlık yönetim şirketi Grayscale hamlesi dikkat çekti. Şirketin, ABD’li kripto para borsası Coinbase’e 4 bin adet BTC transfer etmesi, “satış yapacağı yönünde spekülasyonlara” yol açtı.

  Opsiyon Piyasasındaki Satışların Etkisi

  Öte yandan dün 1,68 milyar dolarlık 36 bin adet BTC opsiyonunun vadesi dolmuştu. Bu opsiyon kilitlerinin açılması piyasadaki düşüşte etkili oldu. Kripto para piyasasındaki sert düzeltme dalgası sürerken, uzmanlar tepki yükselişiyle birlikte boğa rallilerinin devam edeceğini belirtiyor. BTC ve altcoinlerdeki fiyat hareketleri yakından takip ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle