Kripto Para

Faizler düşecek beklentisiyle yeni BTC adresinde rekor artış

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçen haftayı 35 bin dolar seviyesinde fiyatlanarak geçirdi. Yatırımcının gözü yeni haftada yükseliş olup olmayacağına çevrilirken uzmanlar FED detayına dikkat çekti…

  Kripto para piyasasındaki hareketlilik sürerken BTC güçlü duruşunu sürdürüyor. Geçen haftayı 35 bin dolar seviyesinde fiyatlanarak geçiren BTC yeni haftaya düşüş sinyalleri ile başladı. Ancak analistler, lider kripto para biriminin henüz riskli bölgeye gerilemediğini ve yükselişlerin devam edebileceğini belirtiyor.

  BTC’nin güçlü sinyaller vermesi, altcoin fiyatlarına da olumlu yansıdı. Altcoinlerde hafta sonu rallisi pek çok yatırımcının yüzünü güldürdü. ABD’den gelen son istihdam verileri, kripto para piyasasında büyük hareketlilikler yaşatabilecek gelişmelere işaret ediyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki dönemde faiz indirime gitme ihtimali yatırımcıları heyecanlandırıyor.

  FED Faiz İndirimine Başlarsa Kriptolar Coşabilir

  Uzun süredir politika faizini yükselten FED son FOMC toplantılarında faizi sabit bırakmaya devam etti. Uzmanlar, ABD istihdam verilerinin beklentilerden daha düşük gelmesiyle birlikte kripto para piyasasında ralli yaşanabileceği konusuna daha iyimser bakmaya başladı. Üstelik FED’in 2024’e girerken beklenenden daha erken bir faiz indirimi yapabileceği tahmini risk iştahına olumlu yansıdı.

  Global enflasyon endişelerinin giderek azalmaya başladığı dönemde yatırımcılar, merkez bankalarının politikalarını yakından takip ediyor. Bazı analistler, FED’in ilk faiz indirimini Mart 2024’e kadar yapabileceği konusunda görüş bildirdi. FED’in yeni yılda faiz indirimlerine başlayacağına yönelik ihtimallerin artması, kripto para yatırımcılarında ralli beklentilerini arttırdı.

  Tek Günde 700 Bin Yeni BTC Adresi Açıldı

  CME FedWatch raporuna göre FED’in Mart toplantısında ana faiz oranını mevcut seviyeden 25 baz puan indirme olasılığı tartışılmaya başlandı. Uzmanlar, bu faiz indirim olasılığının son 10 gün içinde yüzde 12,9’dan yüzde 25,9’a yükseldiğine işaret ediyor. FED fonu vadeli işlemleri ise Mart toplantısında faiz oranlarının sabit bırakılması ihtimaline yüzde 66,5 olasılık verdi.

  Tecrübeli kripto para analisti Ali Martinez, kripto para piyasasının ralliye hazırlandığı bu dönemdeki yeni gelişmelere dikkat çekti. Analist, sadece bir günde 700 binden fazla yeni BTC adresinin oluşturulduğunu vurguladı. Uzmanlar, ağdaki bu büyümenin genellikle fiyatlarda artış olacağını gösteren en güvenilir göstergelerden biri olduğun söylüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle