Kripto Para

“Dijital Yuan’ın Babası” kripto paralar hakkında konuştu

  Son dönemlerde kripto para piyasaları, Çin’den üst üste gelen haberler ile derin darbeler aldı. Kripto para piyasasına büyük ölçüde etki eden Çin’den bu kez olumlu sayılabilecek bir haber geldi. Çin Halk Bankası (Çin’in merkez bankası) eski başkanı Zhou Xiaochuan, kripto paraların ekonomiler için faydalı olabileceklerini dile getirdi.

  Kripto para piyasaları, Nisan ayında muazzam değer artışlarına sahne oldu. Ardından Mayıs ayında, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere, neredeyse tüm kripto paralar çok ciddi düşüşler yaşadı. Bu düşüşlerin arkasında Çin’den gelen olumsuz haberler büyük oranda etkili oldu. Kripto para madenciliğine yönelik sıkı önlem ve yasaklama haberleri gibi gelen haberler, piyasanın altını üstüne getirdi. Arka arkaya gelen olumsuz haberlerin ardından, bu kez Çin’den kripto paralar için olumlu sayılabilecek haberler geldi.

  Zhou Xiaochuan’ın Açıklamaları

  Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası eski başkanı Zhou Xiaochuan kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Xiaochuan, Çin’in reel ekonomiye hizmet etmesi durumunda kripto paralara daha fazla dikkat edeceğini söyledi. Ayrıca eski başkan, ekonomiler için kripto paraların faydalı olabileceklerini ifade etti. Lujiazui Forum 2021’de konuşan Xiaochuan, ekonomik kalkınmada kripto paraların faydalı araçlar olacağını düşündüğünü söyledi. Ancak eski başkan bunun zaman alabileceğini de dile getirdi.

  Kripto paraların ekonomiler için yararlı olabileceğini öne süren Xioachuan, öte yandan bu işlemlerin neden zaman alabileceğine ilişkin de fikirlerini belirtti. Eski başkan, piyasadaki en büyük eksikliklerden birinin “düşük işlem hacmi” olduğunu ifade etti. Ayrıca Xiaochuan, piyasada kuralsızlaşma gibi konuların da tartışmalı konular olduğunu vurguladı.

  “Dijital Yuan’ın Babası” CBDC Hakkında Konuştu

  Çin’in, merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda dünyada ilk adımı atan ülke olduğu biliniyor. Zhou Xiaochuan da Çin Halk Bankası bu adımları atarken bankanın başındaki isimdi. Bu nedenle Xiaochuan, “dijital yuan’ın babası” olarak da tanınıyor. Forumda konuşma yapan eski başkan, emeklisi olduğu dijital yuan hakkında da düşüncelerini dile getirdi. Xiaochuan, dijital yuan’ın Ekim döneminde dolarizasyon karşı geri adım atacağını öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle