Kripto Para

Çin’de bir garip BTC davası! Mahkemeden şaşırtan karar

  Çin’de döviz denetimlerine takılmamak için Bitcoin (BTC) kullanan 6 vatandaş, polis tarafından “izinsiz döviz ticareti” nedeniyle gözaltına alındı. Yakalanan 6 Çinli hapis cezasıyla karşı karşıya kalsa da Çin mahkemesi Bitcoin kullanımı ve satışının legal olduğunu söylüyor.

  Kripto para piyasalarına, aldıkları baskıcı ve yasaklayıcı kararlarla damgasını vuran ve piyasanın Mayıs ayında tepetaklak dönmesine neden olan Çin, bir garip vakayla karşı karşıya kaldı. Bilindiği gibi Çin, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık verdi ancak ülkede kripto para kullanımını en aza indirmek, hatta bitirmek istiyor. Bu nedenle de Çin, başta kripto para madencileri olmak üzere ülkede kripto para sektörüne adeta savaş açmış durumda. Çin’in bu tavrı, 19 Mayıs’ta Bitcoin’in (BTC) 30 bin dolara kadar düşmesine neden olmuştu.

  6 Çinli, İzinsiz Döviz Ticaretinden Dolayı Gözaltına Alındı

  Kripto paralara karşı katı bir tutum sergileyen Çin’de bir garip mali suç vakası yaşandı. Çin’de döviz denetimlerine takılmak istemedikleri için BTC kullanan 6 Çinli, hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. 6 Çinli vatandaş, RAND ve CNY karşılığında ülkedeki göçmenlere BTC satmakla suçlanıyor. Çin polisi, bu 6 Çinliyi, izinsiz döviz ticareti yaptıkları için gözaltına aldı. Ancak Çin mahkemesi, BTC kullanımı ve satışının legal olduğunu belirtiyor. Fakat buradaki asıl sorun, gözaltına alınan vatandaşların döviz yasasını ihlal etmiş olmaları.

  Sanıklar Döviz Limitini Aşmakla Suçlanıyor

  İsimlerinin Zhuang, Chen, Lin, Fan, Xue olduğu öğrenilen şüpheliler, denizaşırı göçmenlerden büyük meblağlarda para toplamak, bu paraları Bitcoin’e dönüştürmek ve bu BTC’leri de “abinet.com” ve “alenet.com” gibi yerel kripto para borsalarından satışa çıkarmakla suçlanıyorlar. Çin, döviz işlemleri için üst sınırı 50 bin dolar olarak belirlemiş durumda. Şüphelilerin yaklaşık 3 yıldır bu işi yaptıkları ve böylece sınırı aştıkları tespit edildi. Yani şüpheliler, aslında bu 50 bin dolarlık limiti aşmakla suçlanıyor.

  Mahkeme, Hükümete Rağmen BTC Ticaretine “Legal” Dedi

  Her ne kadar Çin hükümeti Bitcoin’e karşı sert bir tavır sergilese de mahkeme, kripto para ticaretinin legal olduğunu belirtti. Ancak şüpheliler, döviz limitini aşmakla suçlandıkları için yine de hapis cezası alabilirler. Yerel basına göre savcılık, şüphelileri suçlarını itiraf etmeye davet ediyor. Olası bir itirafta şüpheliler 2 yıl hapis cezası alacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle