Kripto Para

Bu proje topluluğun gündeminde: MEM’ler token ile eşleşiyor!

  Kısa süre önce kurulan meme.com, sosyal medyada şaka içerikli paylaşımlar olarak bilinen “meme”leri, token’lar ile eşleştiriyor. Site; Outlier Ventures, Morningstar, Digital Finance Group, Spark Digital Capital ve Blockhype gibi blockhain odaklı yatırımcılar da dahil olmak üzere, risk sermayesi fonlarından 5 milyon dolar topladı.

  Sosyal medyada tüm dünyada “şakalı içerik” olarak bilinen paylaşımlar, ülkemizde genellikle “caps” olarak isimlendiriliyor olsa da dünyada “meme” olarak adlandırılıyor. Meme kültüründen ortaya çıkan en popüler kripto para birimi Dogecoin (DOGE), bu kültürün sınırlarının nerelere ulaşabileceğini açıkça gösterdi. 2013 yılında Bitcoin (BTC) parodisi bir meme coin olarak, şaka amacıyla piyasaya sürülen Dogecoin, 2021 yılında piyasa değeri bakımından en büyük 4. kripto para konumuna kadar ulaştı.

  “Dogecoin ve Wikipedia’nın Bir Karışımı”

  Dogecoin akımının ardından meme coin trendi de büyümeye başladı. Artan ilgi sonrası kurulan “meme.com” isimli site, sosyal medyadaki meme’ler ile token’ları eşleştiriyor. Trendi yakalamayı başaran proje, şu ana kadar önde gelen birçok yatırımcıdan 5 milyon dolar topladı. Siteye yatırım yapanlar arasında Ouitler Ventures, Morningstar, Digital Finance Group, Spark Digital Capital ve Blockhype gibi Blockchain odaklı risk sermayesi fonları bulunuyor. Meme.com, kendisini “Dogecoin ve Wikipedia’nın bir karışımı” olarak tanıtıyor.

  Meme Coin’ler ile NFT’lerin Birbirine Bağlanması Hedefleniyor

  CoinDesk haberine göre şirketi, 27 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir düzineden fazla yatırımcının tura katıldığını duyurdu. Ayrıca şirket ek fonların; melek yatırımcılar (bir projede gelecek gören ve sermaye sağlayan yatırımcılar için kullanılan tabir), Altitude Games CEO’su Gabby Dizon ve Polygon (MATIC) kurucu ortağı Sandeep Nailwal’dan geldiğini aktardı. Şirket, “meme coin’ler” ile son dönemlerde popülaritesi artan NFT (non-fungible-token) pazarını birbirine bağlamayı hedeflediklerini açıkladı.

  “Umut Verici ve Yenilikçi”

  Meme.com, NFT ve meme coin’leri birbirine bağlamak için hizmet vermeye başladı. Kullanıcılar temsil ettikleri meme’in algılanan değerine göre token üretebilirken, diğer token’ları da stake edebilecek. Şirket, her bir meme’in topluluğunun belirlediği, en popüler meme’lerin özel NFT ödülleri aldığını belirtti. Digital Finance Group Yatırım Başkanı Joanna Liang, konuya ilişkin olarak “umut verici ve yenilikçi” tanımını yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle