Kripto Para

Bu okulda eğitim masrafları BTC ve ETH ile ödenebilecek!

  Kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanılmasının birçok örneği, dünyanın birçok farklı noktasında gündeme gelmeye devam ediyor. Yaygınlaşan bu uygulama bu kez de Dubai’de karşımıza çıktı. Dubai’de bir okul, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.

  Kripto paraların geçtiğimiz yıl hızla yaygınlık kazanması, bu varlıkların kullanım alanlarını da genişletti. 2021 yılının ilk dönemlerine kadar Türkiye’de de kripto paralar alım – satım işlerinde kullanılabiliyordu ve bazı küçük işletmeler de bu uygulamaya dahil olmuştu. Ancak Türkiye’de kripto para ile doğrudan alışveriş yasaklandı. Bunun yanında dünyanın birçok noktasında ise kripto paralar hala alım – satım işlemlerinde ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. Bunun bir yeni örneği de bu kez Dubai’den geldi. Dubai’de bir okul, eğitim masraflarında ödemeleri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile almaya başlayacak.

  BAE’de Kripto Adaptasyonu Artıyor

  Son dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kripto paralar konusunda oldukça olumlu adımlar attı ve bu adımlar gelmeye devam ediyor. Öte yandan bir BAE şehri olan Dubai’de de benzer şekilde artan bu adımlara bir örnek olarak, Dubai’deki “Vatandaşlar Okulu” isimli kurum, aldığı kararla Ortadoğu’da kripto para ödemelerini kabul eden ilk kurum olacak. Okul masraflarını kripto paralarla ödemek isteyen öğrenciler ve öğrenci aileleri, ödemelerini BTC ve ETH ile dijital cüzdanlar üzerinden gerçekleştirebilecek. Ödemeler, kurumun cüzdanında otomatik olarak BAE dirhemine dönüştürülecek.

  Dubai Kriptoların Merkezi Haline Geliyor

  Geçtiğimiz günlerde Dubai’de hükümet, dijital varlıkların adaptasyonu adına ilk kez bir yasa geçirmişti. Bir eğitim kurumunun, geçen bu yasanın yürürlüğe girmesinin hemen ardından kripto ile ödemeleri kabul etmesi de dikkat çekiyor. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde kripto para borsası Bybit de küresel merkezini Dubai’de açacağını açıklamıştı. Bir diğer yandan benzer şekilde Crypto.com da Dubai’de bir merkez ofisi açacağını duyurmuştu. Dubai, kriptoların merkezi haline gelmeye başladı.

  Vatandaşlar Okulu’nun Kurucusunun Açıklamaları

  BTC ve ETH ile ödemeleri kabul edecek olan Vatandaşlar Okulu’nun kurucusu Adil Alzarooni, konuya ilişkin olarak açıklamada bulundu. Alzarooni açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bundan kısa süre önce kripto paralar, tecrübeli bazı yatırımcıların kullandığı varlıklardı. Bugün ise çok daha yaygın hale gelmiş durumda. Geleneksel finans sistemine şekil veriyorlar. Biz bu okulun öğrencilerinin, geleceğin girişimcileri ve yatırımcıları olmalarını istiyoruz. Bu yüzden dijitalleşme alanını daha fazla insana öğretmeye çalışıyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle