Kripto Para

BtcTurk’ten iddialara ışık hızında cevap!

  Yerli yatırımcının aleyhine karar alacağı konuşulan kripto para borsasından iddialara yanıt geldi. İddiaların odağındaki borsanın kurucusu konuyla alakalı sosyal medyada ki söylemleri eleştirdi.

  Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından geçtiğimiz dönemde ortaya atılan iddia gündem oldu. “Duyum” olarak nitelendirilen iddia sosyal medya fenomenleri tarafından ortaya atılınca gözler kripto para borsalarına çevrildi. 

  Yerli yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği kripto para borsası BtcTurk, kısa süre önce yerli yatırımcıların yurt dışındaki kripto para borsalarına para gönderimini engellemek istediği yönündeki iddialarla karşı karşıya kaldı. BtcTurk kurucusu Kerem Tibuk, bu tarz çalışmaları içinde olmadıklarını ve asla olmayacaklarını belirterek, bu iddiaların yalan olduğunu belirtti. 

  Kurucusundan Yalanlama Geldi

  Açıklamasında kripto para endüstrinin desteklemeye devam edeceklerini belirten kurucu, bol takipçisi sosyal medya hesaplarının iddiasını yalan olarak olarak nitelendirdi. Tibuk “Yasaklayıcı anlayışlar kimse bir şey kazanamaz. Ne yatırımcılar, ne borsalar, ne de devlet” tweeti ile iddiaları cevapladı.

  Sadece Yerel Borsaların Kullanabilmesi İddiası

  Çok konuşulan iddia direkt olarak BtcTurk adıyla dolaşıma sokulmuş ve şirket zan altında kalmıştı. Yerel düzenleyicilerin gelelcekte yapılacak olan düzenlemelerle alakalı borsalardan tavsiye alması üzerine bu iddianın ortaya çıktığı belirtiliyor. Tavsiye alınan borsalardan bir tanesi kullanıcıların sadece yerel borsaları kullanabilmesi yönünde bazı öneriler sunarken, bu durumun ülkeye de katkı sağlayacağı savunuldu. İddiaların gerçekliği tartışılsa da cevap vermekte geç kalmayan BtcTurk’ün bu iddiaların sahibi olmadığı kesinleşti.

  Türk Lirası Tabanlı İlk Yerel Borsa

  2013 yılında Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği ilk yerel borsa olan BtcTurk, Türk lirası tabanlı ilk kripto para alım satım platformu olma özelliğini de taşıyor. 1 Temmuz 2013 tarihinde Kerem Tibuk tarafından kurulan platform 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralındı. Spor ve diğer çeşitli alanlarda önemli sponsorluk ve reklam anlaşmaları gerçekleştiren şirket güncel en çok kullanılan yerel kripto para borsaları arasında bulunuyor. Şirket son olarak 2020 yılında Türkiye Kadın ve Erkek Milli Takımları Ana Sponsoru oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle