Cem Yavuz

Bitcoin ile ödemelerde artış yaşanıyor

  Bitcoin karşıtları, Bitcoin ile ödeme konusunda eleştirilerini sürdürürken, bir İngiliz şirketi, BTC ile yapılan ödeme miktarını paylaştı.

  Bitcoin karşıtları, genellikle Bitcoin'in ödemeler için çok fazla elverişli olmadığını öne sürerler. Ancak gelen bilgiler, bu düşüncenin çok da sağlıklı bir düşünce olmadığını ortaya koyuyor. Bir İngiliz jet şirketinin paylaştığı verilere göre, elde edilen gelirlerin yüzde yirmisinin Bitcoin olarak geldiği kaydedildi. 

  BTC ile yapılan ödemeler her geçen gün artıyor. İsviçre'de yaşayan kişiler, kanton vergilerini Bitcoin ile ödeyebilirken, Portekizliler de elektrik faturalarını Bitcoin ile ödeyebiliyorlar. 

  İngiliz jet kiralama şirketinin de ödemelerin %20'sini BTC ile aldıklarını açıklaması da büyük yankı uyandırmış durumda.

  PrivateFly BTC İle Ödeme Alıyor.

  PrivateFly, 2005 yılında kurulmuş bir jet kiralama şirketidir. Ek olarak şirket, EBAA, ACANA ve BACA gibi havaclık endüstrisinin önemli kuruluşlarında da üye olarak yer alır. Firma doğal olarak pandemi sürecinden kötü etkilense de, yayınladığı gelir raporunda, ilginç bir noktaya değindi. 

  Şirketten elde edilen veriler, yapılan ödemelerin %20'lik kısmının, Bitcoin ile yapıldığını ortaya koydu. Ocak 2021'de bu rakam %13 oranındayken şimdi ise %20'ye çıkmış durumda. Bu son derece iyi bir artış.

  PrivateFly şirketinin CEO'su Adam Twidell, bu oranın artmasındaki temel faktörün, BTC fiyatındaki artış olduğunu belirtiyor. BTC fiyatlarının artması ile müşteriler de ödemelerini BTC olarak yapmış olabilirler. Ancak yinede Twidell'e göre, BTC'nin daha fazla artması ihtimaline karşın çoğuk kişi BTC'yi elinde tutmayı sürdürüyor. 

  PrivateFly'in BTC ödemelerini kabul etmesi oldukça eskiye dayanıyor. 2013 yılında daha BTC bu kadar değer kazanmamışken, PrivateFly, BTC ile ödeme kabul etmeye başlamıştı. Hatta firma, rezervasyon yapıldığı sırada, BTC'nin hesaba koyulmasını sağlayan bir üyelik programı da meydana getirmişti. 

  İsviçre ve Portekiz, BTC Kullanımını Arttırıyor

  Portekiz ve İsviçre'de, seyahat ödemeleri yapılırken, hali hazırda BTC kullanılabiliyordu. Ancak artık daha fazla ödeme BTC ile yapılabilecek. 

  İsviçre'de yer alan Zug kantonu, Bitcoin ve Ethereum kullanarak, kanton vergilerini ödeme fırsatına sahip olacakları. Planın arkasında kritpo para komisyoncusu Bitcoin Suisse'nin de olduğunu belirtmekte fayda var.

  Portekiz'de Luzboa isimli bir elektrik üreticisi de, BTC ile fatura ödemesi alabilmek için, çalışmalarına hız verdiklerini duyurdu. Luzboa, 5 bin müşteriye aktif olarak hizmet veriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle