Kripto Para

Binance borsasına bir darbe de Tayland’dan!

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, üst üste aldığı inceleme ve yasaklama haberleri ile son günlerde sarsıldı. Binance borsası bu kez de Tayland’dan bir darbe yedi. Tayland Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance için gerekli lisansa sahip olmadığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.

  İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, dünyanın hemen hemen her yerinde faaliyet gösteriyor. Özellikle 2021 yılında kripto para sektörünün çok ciddi şekilde büyümesi ile birlikte sınırlarını genişleten ve çok daha fazla yatırımcıya hizmet veren Binance, son günlerde aldığı darbeler ile sarsılmaya başladı. İngiltere, Almanya, Japonya ve Kanada gibi ülkelerin ardından 2 Temmuz tarihinde Cayman Adaları ve Singapur’dan da darbeler alan Binance, bu kez de Tayland’dan bir darbe aldı.

  Binance’in Lisanssız Hizmet Verdiği İddia Ediliyor

  2 Temmuz tarihinde, Cayman Adaları ve Singapur’da finansal regülatörler Binance borsası hakkında inceleme başlattıklarını duyurdu. Arka arkaya gelen bu duyuruların ardından Binance henüz konuya ilişkin açıklama yapmamışken, bu kez de Tayland’dan Binance için suç duyurusu geldi. Tayland Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Tayland pazarında kripto para borsası olarak hizmet vermesine rağmen gerekli lisansa sahip olmadığı iddiası ile Binance hakkında suç duyurusunda bulundu.

  SEC Yasal Süreci Başlattı

  SEC tarafından 2 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada Binance borsasının Tayland pazarında lisanssız şekilde müşterilerine kendi internet sitesi üzerinden alım-satım hizmeti sunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca Binance’ın Tayland’da “Binance Thai Community” isimli bir Facebook sayfası aracılığıyla da aktif olduğu ifade edildi. Açıklamada, SEC’nin 5 Nisan tarihinde Binance’a bir uyarı gönderdiği ancak Binance’ın bu uyarıyı dikkate alıp geri dönüş yapmadığı belirtildi. Ardından SEC, Binance’a karşı hukuki süreci başlattı.

  Binance Suçlu Bulunursa Cezası Ne Olacak?

  Tayland’ın finans regülatörünün suç duyurusunun ardından mahkemenin ne yönde ve kimin lehine karar alacağı henüz bilinmiyor. Ancak suç duyurusu yapılan ilgili yasanın ihlali durumunda “2 – 5 yıl hapis cezası ya da 200 bin – 500 bin baht (54 bin 135 bin TL) para cezası” ile sonuçlanacağı biliniyor. Ayrıca yasaya göre, söz konusu ihlalin yapıldığı her gün cezaya günlük 10 bin baht (2 bin 700 TL) eklenebiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle