Kripto Para

Yolsuzluklar için WEF’ten Blockchain çözüm önerisi!

  Dünya Ekonomik Forumu (WEF), resmi internet sitesinde yayınladığı bir makalede Blockchain teknolojisine değindi. WEF, hükümetler tarafından yapılan gereksiz harcamaların ve hatta yolsuzlukların Blockchain ile önlenebileceğini savundu.

  Kripto paralar yaygınlaştıkça, kripto paraların ilgili olduğu her alan da dünyada daha tanınır hale geliyor. Kripto paraların doğrudan ilgili olduğu Blockchain teknolojisi de bu alanda, dünyada daha tanınır hale gelen bir teknoloji türü oldu. Blockchain, şifrelenmiş işlem takiplerini sağlayan, dağıtık veri tabanı sistemidir ve zincir yapılardaki bloklardan oluşur. Parasal transfer işlemlerinde bu blokların her biri, transfer işlemindeki her bir adımı oluşturur. Transfer sırasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir ve bu şifreler kırılamaz, değiştirilemez.

  Blockchain teknolojisinde oluşturulan bu şifreler herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreler bulunur. Bu teknoloji, Blockchain’in merkezsiz olma prensibinin de temelini oluşturur. Blockchain teknolojisi tamamen şeffaftır, şu an isteyen herkes birikmiş tüm blokları inceleyebilir. Ancak işlemlerde bilgiyi ancak transfer taraflarındaki alıcılar ve göndericiler işleyebilir. Bu nedenle kripto paralar zaman zaman bazı bölgelerde her ne kadar eleştiriliyor olsa da Blockchain teknolojisinden övgü ile bahsedilir.

  WEF, Blockchain ile Yolsuzlukların Önüne Geçilebileceğini Düşünüyor

  Dünya Ekonomik Forumu (WEF) da tam olarak buradan yola çıkarak, Blockchain teknolojisinin sağladığı şeffaflığın üzerinde durdu. WEF resmi internet sitesinde yayınlanan makalede, Blockchain teknolojisi ile hükümetlerde yapılan gereksiz harcamaların, devletler boyutundaki yolsuzlukların önüne geçilebileceği belirtildi. WEF, gelişmekte olan birçok ülkenin en büyük problemlerinden olan yolsuzluk ile mücadele için Blockchain teknolojisinden yararlanılabileceğini belirtiyor.

  Makale Matthew Van Niekerk Tarafından Kaleme Alındı

  Devletlerin günümüzdeki en büyük problemlerinden biri olan şeffaflık konusuna ilişkin olarak WEF sitesinde paylaşılan makalede, devletlerin şeffaflık kasını Blockchain ile geliştirebileceği ifade ediliyor. Sitede yayınlanan makale, SettleMint’in kurucu ortaklarından ve CEO’su Matthew Van Niekerk tarafından kaleme alındı. Niekerk, Blockchain teknolojisi ile kamu alımlarının ve kayıtların daha şeffaf olabileceğini vurguluyor.

  Bu Sistemde İsteyen Herkes Alım İşlemlerini İnceleyebilecek

  Devletler bazında Blockchain teknolojisi kullanıldığında, isteyen medya kuruluşu ya da herhangi bir vatandaş, değiştirilemeyen Blockchain kayıtlarına ulaşabilecek. Yapılan bir alım işlemi, şeffaf bir şekilde görülebilecek. Yanıltıcı rakamlar ve fiyatlar sisteme girilemeyeceği için tüm veriler doğru olmak zorunda olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle