Kripto Para

Yasa onaylandı! Ukrayna kendi CBDC’sini üretebilecek

  Dünyada ülkelerin git gide daha fazla ağırlık vermeye başladığı merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını hızlandıran en yeni ülke Ukrayna oldu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, merkez bankasının dijital para üretmesine izin veren yasa tasarısını imzaladı.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC), kripto para piyasasıyla ilişkili ancak yapısal olarak kripto paralardan farklı dijital paralardır. Blockchain teknolojisi ile üretilen CBDC’ler, ülkelerin merkez bankalarının kontrolü altında olur. Kripto paralar ise hiçbir ülkenin kontrolünde değildir. Bu nedenle de birçok ülke kripto paralara olumsuz yaklaşırken, CBDC’lere daha ılımlı yaklaşma eğilimi gösteriyor.

  CBDC konusunda dünyada ilk somut adımları 2014 yılında Çin atmaya başladı. Yaklaşık yedi yıldır CBDC konusunda çalışmalar yürüten Çin’in, bu nedenle kripto paralara karşı “savaş açtığı” düşünülüyor. Çin’in dünyada lider olduğu CBDC konusu, kripto para piyasalarının 2021 yılında çok ciddi büyümeler elde etmesi ile birlikte birçok ülkenin daha gündemine gelmeye başladı. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde artık CBDC için çalışmalar hız kazanmış durumda.

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Yasa Tasarısını İmzaladı

  Ülkemizin de altyapı çalışmalarıyla dahil olduğu CBDC çalışmalarında, dünyanın en büyük ekonomisi olarak gösterilen ABD’nin ise geç kaldığı düşünülüyor. Zira ABD’de hala CBDC konusunda net bir adım atılmış değil. Ülkelerin CBDC konusunda yaptığı çalışmalar devam ederken, bu kervana son olarak Ukrayna da katıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ülkenin merkez bankasının dijital para üretmesine izin veren yasa tasarısını imzaladı. Böylece CBDC alanında Ukrayna’da da somut bir adım atılmış oldu.

  Bu Yasa  Ukrayna’da Nelere Olanak Tanıyor?

  Zelenski’nin imzaladığı yasa tasarısı genel olarak aslında dijital hizmetler olmak üzere, ödeme hizmetlerinin nasıl sağlanacağını düzenleyen içerikleri kapsıyor. Ayrıca söz konusu yasa tasarısında, ülkenin merkez bankası olan Ukrayna Ulusal Bankası’nın, kendi dijital parasını çıkarabilmesine ve fintech girişimleri adına test alanları oluşturabilmesine olanak tanınıyor. Bu yasa tasarısı ile Ukrayna Ulusal Bankası test merkezleri oluşturabilecek ve kendi dijital parasını üretebilecek.

  Öte yandan artık imza sonrası yasalaşan bu tasarıyla, geleneksel bankalar dışındaki ödeme platformları da müşterileri için ödeme hesapları oluşturabilecek. Ayrıca bu platformlar elektronik para ve ödeme kartları da çıkarabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle