Kripto Para

Türkiye'de kripto para düzenlemeleri için takvim açıklandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi ile beraber merkez bankası dijital para birimi için çalışmaların başlayacağı açıklanmıştı. Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından yayınlanan takvimde yıl sonuna kadar dijital paralar için altyapı çalışmalarının tamamlanacağı görüldü.

  Kripto para sektörüne olan ilginin hızla arttığı bu dönemde birçok merkez bankası da dijital para çıkarmak için çalışmalara başladı. 2020 yılının ortalarından bu yana sürekli gündeme gelen merkez bankası dijital para çalışmaları ile ilgili adım atan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de de CBDC’ler için hazırlıklar başladı. Ekonomik Reform Paketi ile duyurulan dijital para çalışmalarının takvimi de belli oldu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 mart tarihinde gerçekleştirdiği açıklama ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dijital para çalışmalarının başlayacağını açıklamıştı. Yapılan ilk açıklamada yer alan dijital paraların altyapı çalışmalarına ilişkin takvim de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaya konuldu. Altyapı çalışmalarının 2021 yılının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

  Dijital paraların altyapısı 31 aralıkta tamamlanacak

  Son dönemlerde Türkiye’de de önemli gündemler arasında yer alan dijital para çalışmalarına ilişkin takvim belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından daha önce araştırma aşamasının gerçekleştirildiği dijital paraların ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısının hazırlanması için çalışmaların başladığı duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı dijital para çalışmalarının takvimini yayınladı. Yıllık takvimde finansal sektör başlığı altında yer alan CBDC çalışmalarının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanacağı bilgisi yer aldı.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası daha önce dijital paralar ile ilgili gerekli araştırmaların yapıldığını ve pilot bölge denemeleri için altyapının hazır olması gerektiğini belirtmişti. Bu yıl sonuna kadar dijital paraların altyapısının hazır hale gelmesi ile CBDC çalışmalarının da hızlanması bekleniyor.

  Dijital Dönüşüm Ofisi kripto para birimlerini tanımlamıştı

  Türkiye’de yapılacak merkez bankası dijital para çalışmaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ortak çalışma gerçekleştirecek. Dijital Dönüşüm Ofisi takvim yayınlanmadan önce kripto paralarla ilgili tanımlamasını yayınlamıştı. İlerleyen dönemde yapılacak açıklamalar merakla bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle