Kripto Para

SEC-Ripple davası için Kongre üyesi ne diyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava devam ediyor. ABD Kongre üyesi Tom Emmer, Thinking Crypto ile gerçekleştirdiği röportajda konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Emmer, dava sonucunun kripto endüstrisi için çok önemli sonuçlar doğuracağını ifade etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, Ripple’ın 2013’ten sonra yaptığı XRP satışlarının suç teşkil ettiği gerekçesi ile bu davayı açtı. Ripple ise bu suçlamayı reddetti ve XRP’nin menkul kıymet olmadığını, XRP satışlarının suç teşkil etmediğini, etse bile SEC’nin 8 yıl boyunca bu konuda uyarıda bulunmadığını öne sürdü.

  SEC-Ripple Davasının Sonucu Piyasada Emsal Olarak Kabul Görecek

  SEC, Ripple’ı uyarmak gibi yükümlülüğünün olmadığını belirtti. Bu kez de Ripple, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) neden menkul kıymet olarak değerlendirmediğini, XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendirirken bu varlıkların arasında ne fark olduğunu sordu. Bu argümanlarla, mahkemeden dava sürecinde Ripple lehine daha fazla karar çıktı. Dava henüz sonuçlanmış değil ve mahkeme süreci devam ediyor. Ancak başta XRP toplulukları olmak üzere, kripto para piyasalarının gözü kulağı bu davada. Zira davadan çıkacak olan sonuç, piyasalarda emsal olarak kabul görecek.

  Tom Emmer’in Açıklamaları

  Dava sürecine ilişkin ABD Kongre üyesi Tom Emmer düşüncelerini dile getirdi. Emmer, SEC-Ripple davasının kripto para endüstrisi için çok önemli sonuçlar doğuracağını ifade etti. Fakat mahkeme süreci henüz sonlanmadığından ve anlaşmazlığın ancak mahkeme ile çözüleceğinden, Emmer konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Emmer, SEC-Ripple davasından önce, XRP’nin menkul kıymet olmadığını düşündüğünü dile getirmişti.

  Konuya ilişkin olarak Emmer “Her şeyden önce pozisyonum oldukça açık. XRP bir menkul kıymet değil” demişti. Dava hakkında konuşan Tom Emmer, ayrıca Ripple’ın anlaşma teklifine karşı çıkan SEC konusundan yola çıkarak SEC Başkanı Gary Gensler’in fikirleri için “büyük hayal kırıklığı” yorumunu yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle