Kripto Para

Rapçi Akon NFT sektörüne girdi

  Dünyaca ünlü Senegal asıllı ABD’li rapçi Akon, NFT (non-fungible-token) dünyasına adım attı. Akon, markaların ve sanatçıların dijital dünyadaki etkinliğini güçlendirmek adına NFT sektöründe hizmet vermesi için AkoinNFT platformunu başlattı.

  Son dönemlerde önce kripto para piyasalarının, ardından da neredeyse tüm dünyanın gündemine gelmeye başlayan NFT’ler gün geçtikçe ağını genişletiyor. Geçtiğimiz yılın Mart döneminde NFT ürünlerin ticari işlem hacimleri aylık bazda 30 bin dolar seviyelerinde seyrediyordu. Fakat Mart 2021 döneminde NFT’lerin günlük ticari hacimleri milyon dolarlık seviyelere ulaştı. 1 yıl içindeki bu muazzam değişim bile NFT’lerin popülaritesini açıkça gösteriyor.

  NFT’lere duyulan ilgi, önüne geçilemez bir haldi ve birçok kişi bunun bir balondan ibaret olduğunu ifade ediyor. Birçok kişiye göre şimdilerde şişmekte olan NFT balonu, önümüzdeki dönemlerde patlayacak. Ancak şu an için NFT sektöründe durumun iç açıcı olduğu görülüyor. Sektöre günden güne yeni ve tanınmış isimler dahil oluyor. Bunun son örneğini de Senegal asıllı dünyaca ünlü ABD’li rapçi Akon gösterdi. 

  NFT Sektörü Sanatçılara Gelir Kapısı Oluşturdu

  Akon, geçtiğimiz gün bir açıklamada bulunarak kripto para birimi AKN’in arkasındaki Akoin geliştiricilerinin AkoinNFT platformunu başlatmak üzere harekete geçtiğini duyurdu. Açıklamaya göre AkoinNFT ile Taqo.io bir ortaklık kurdu

  Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, büyük ölçüde her alandaki sanatçıları da etkiledi. Salgından dolayı konserlerin iptal olması gibi sebeplerden dolayı, NFT sektörü sanatçılara bir bakıma alternatif bir gelir kapısı oluşturdu. Dijital dünyanın “sanat eserleri” olarak kıymet gören bu ürünler akla gelebilecek her şeyin dijital dünyaya aktarılması ile oluşturulabiliyor.

  AkoinNFT Web3 Mimarisi İle Oluşturuldu

  AkoinNFT platformu sanatçıların dijital dünyaya sunmak istediği sanat ürünlerinin ortaya çıkarılması, bu ürünlerin NFT’ye dönüştürülmesi için çalışmalar yapacak. Söz konusu çalışmalara tasarım, dağıtım, basım işlemleri de dahil olacak. Taqo.io ekibi, söz konusu platformun Ethereum (ETH) ekosisteminde yer alan merkezsiz Web3 mimarisi ile oluşturulduğunu söyledi.

  Geçtiğimiz günlerde Snoop Dog, Grimes gibi isimler de NFT sektörüne adım atmıştı. Grimes, NFT olarak piyasaya sürdüğü koleksiyon ürünün satışından 6 milyon dolarlık gelir elde etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle