Kripto Para

Kanadalı düzenleyicisi, Bybit borsasına dava açtı

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bybit, Kanada’da yasal düzenleyiciler ile davalık oldu. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit borsası için “kayıtsız kripto varlık alım-satım platformu” suçlamasında bulundu.

  Kanada’nın yasal finans düzenleyicisi Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) bir açıklamada bulundu. OSC, dünyanın en büyük 5 kripto para borsası arasında gösterilen Bybit’e Mart ayında ulaştığını ancak o zamandan bu yana Bybit’ten yanıt alamadığını açıkladı. OSC, Bybit hakkında “kayıtsız kripto varlık alım-satımı platformu işletmek ve Ontariolu yatırımcıları bu platformu kullanmaya teşvik etmek” ile suçluyor. Davanın ilk duruşmasının ise 15 Temmuz tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

  OSC Bybit’i “Yatırımcı Uyarı Listesi’ne” Ekledi

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bybit, geçtiğimiz hafta 53 milyar dolarlık işlem hacmi ile en büyük 5 kripto para borsası arasına adını yazdırmıştı. Ancak borsanın başı şimdi OSC ile dertte. Zira OSC, Bybit’e dava açtı. Bybit İngiliz Virgin Adaları merkezli bir kripto para borsası olmasına karşın OSC, borsasının Ontarioluları “kayıtsız kripto varlık alım-satım platformu” üzerinde işlem yapmaya teşvik ettiğini iddia ediyor.

  OSC tarafından yapılan açıklamaya göre, OSC yetkilileri 29 Mart tarihinde Bybit yetkilileri ile konu hakkında görüşmek için iletişime geçmeye çalıştı. Ancak OSC bu iletişim çağrısına hiçbir yanıt alamadığını belirtti. Daha sonrasında ise OSC, Bybit borsasını “Yatırımcı Uyarı Listesi’ne” ekledi ve duruşma tarihini de 15 Temmuz olarak açıkladı.

  OSC Para Cezası da Talep Edecek

  15 Temmuz’da gerçekleşecek olan duruşmada komisyon, OSC yetkilisinin tavsiyelerini gözden geçirecek. OSC yetkilisi bu duruşmada “Bybit borsasının menkul kıymet alım-satımını durdurması” yönünde öneriler sunacak. Bunun yanı sıra OSC, Ontario Menkul Kıymetler Yasası’nın her bir ihlalinden dolayı, Bybit’e 1 milyon dolara kadar para cezası isteyecek.

  OSC Daha Önce de Benzer Bir Dava Açmıştı

  OSC, tıpkı Bybit borsasına karşı açtığı dava gibi Haziran başında da KuCoin borsasına dava açmıştı. Çok benzer argümanlar ve gerekçeler ile açılan davada henüz net karar çıkmadı. Bu davalarda OSC ile Bybit ve KuCoin borsalarının anlaşma yoluna gitmesinin “olasılık dahilinde” olduğu düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle