Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 13 – 19 Temmuz 2021

  Kripto para piyasasında en büyük ikinci varlık olan Ethereum (ETH) geride kalan haftada yatırımcısının beklediği yükseliş performansını gösteremedi. Beklentilerin çok uzağında kalan ETH, haftalık bazda negatif bir veri ortaya koydu. Haftaya 2 bin dolar seviyelerinde başlayan lider altcoin, hafta sonunda 200 dolara yakın yakıp yaşadı.

  13 Temmuz ila 19 Temmuz tarihleri arasında Ethereum fiyatına etki eden önemli gelişmeler ve fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Temmuz Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Salı gününde ETH fiyatındaki düşüş trendi devam etti. En büyük ikinci kripto para birimi güne 2.035 dolar seviyesinde başladı. Çok az bir yükseliş yaşayan ETH fiyatı, kripto para piyasasındaki genel trende uyarak düşüş hareketine başladı. Gün içinde yüzde 4.64 oranında değer kaybeden lider altcoin fiyatı kapanışta 1.940 dolarlı seviyelere kadar gerileyerek yatırımcısını üzdü. 

  Zincir üstü veriler Ethereum yatırımcılarını sevindirecek bazı detayları ortaya çıkardı. Analistler, Ethereum ağındaki işlemler için ortalama ücretlerin Aralık 2020 tarihinden beri en düşük seviyelere gerilediğini açıkladı. Önde gelen bir zincir üstü veri sağlayıcısı olan Santiment tarafından paylaşılan bilgiler, ETH işlem ücretlerinin azaldığını ve maliyetlerin uygun seviyelere geldiğini gösterdi. 

  14 Temmuz Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Son 2 gündür düşüş sinyalleri veren ETH’de nihayet tepki alımları geldi. Bir süredir alım fırsatı verdiği ya da daha fazla düşeceği konusunda tartışmaların odağı haline gelen Ethereum fiyatındaki toparlanma kısa süreli heyecan yarattı. ETH fiyatının hızlı bir ralli yapmasını bekleyen yatırımcıları heyecanlandıran yükseliş yüzde 2.78 oranında sınırlı kaldı. Bu hareketle birlikte ETH fiyatı çarşamba gününün sonunda 1.994 dolar seviyesinden kapanış yaptı. 

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi kısa vadede düşüş yaşasa da, veriler sektörün büyüdüğünü ortaya koydu. DeFi sektörünün de merkezi olarak görülen Ethereum, bu gelişmeyle birlikte fiyatta düşüş yaşasa bile popülerliğinden pek bir şey kaybetmedi.

  DeFi Llama verilerine göre, merkeziyetsiz finans platformlarında kilitli toplam varlık 154 milyar dolara kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine gelmişti. Deneyimli kripto para uzmanları, bu verilerin mevcut durumda 108,7 milyar dolara gerilemiş olduğunu açıkladı. Buna rağmen Messari verilerine göre, 2021'in ikinci çeyreğinin sonundaki üç aylık merkeziyetsiz borsa (DEX) işlem hacmi 404.9 milyar dolarla rekor kırdı.

  15 Temmuz Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin fiyatındaki düşüş hareketleri yatırımcılarını endişelendirmeye devam etti. Dünkü yükselişte ETH boğalarından yeterince destek gelmeyince bir sonraki günde satış baskısı arttı. Kripto para piyasasının genelinde görülen düşüş trendiyle birlikte ETH fiyatı yüzde 3.88 oranında değer kaybederek yeniden 1.917 dolar seviyelerine indi

  Aave’nin (AAVE) kurucusu Stani Kulechov, ekibinin Twitter’ın Ethereum tabanlı bir sürümünü oluşturmasını önerdi. Jack Dorsey’in Bitcoin üzerinde bir DeFi için yeni bir platform oluşturma planına yanıt niteliğinde açıklamalar yapan Kulechov’un açıklamaları dikkat çekti. Aave kurucusu, Ethereum platformu üzerinde bir Twitter geliştirmekten söz etti.

  16 Temmuz Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para yatırımcılarının bir süredir heyecansız bir şekilde takip ettiği ETH fiyatındaki düşüş 16 Temmuz Cuma gününde devam etti. En büyük ikinci kripto para birimi 1.917 dolarla başladığı yeni günde en yüksek 1.960 dolara kadar tırmandı. Fakat artan satış baskısı yüzünden günü yüzde 2.03 oranında kayıpla kapattı. Ethereum fiyatı bu performans ile yeniden 1.878 dolarlı seviyelere iniş yaptı. 

  Zincir üstü veri sağlayıcısı Dune Analytics’in tarafından açıklanan istatistikler altcoin yatırımcılarını heyecanlandırdı. Buna göre, Ethereum Ağı üzerinde yer alan DeFi protokollerindeki kullanıcı sayısı üç milyonu aşmasıyla yeni bir rekor kırdı. Bu istatistik verilerine göre DeFi protokollerinde tutulan Ethereum adreslerinin sayısı ilk kez üç milyon barajı aştı.

  17 Temmuz Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Cumartesi gününde kripto para piyasasının genelinde yükseliş hareketlerinin görülmesi altcoin yatırımcılarını da sevindirdi. ETH fiyatı bu gelişmeyle birlikte yüzde 1.05 oranında arttı. Gün içinde en yüksek seviye olarak 1.917 dolarlı seviyelere tırmanılmasına rağmen buradaki konum korunamadı. Ether fiyatı cumartesi gününde 1.897 dolardan işlem gördü. 

  Analitik firması Santiment son raporunda en büyük Ethereum balinalarının, varlığın fiyatı düşüş göstermeye devam ederken ETH biriktirmeye devam ettiğini açıkladı. Santiment, en büyük 10 Ethereum adresinin, fiyatlar rekor kırarken Ethereum arzının yüzde 18’ine sahip olduğunu belirtti. 

  Ancak mevcut durumda ise balinaların toplam arzın yüzde 20’sine sahip olduklarına dikkat çekti. Santiment’e göre bu veriler, 2017 yılının mayıs ayından beri en yüksek Ethereum sahiplik yüzdesi olarak kayıtlara geçti. Ünlü analistler, yapılan Ethereum birikimlerinin, varlığın fiyatının toparlanması için iyi bir işaret olduğunu söyledi.

  18 Temmuz Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem günü geride kalırken ETH fiyatının yapacağı kapanış önemliydi. Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Ethereum fiyatı gün içinde çok yüksek volatilite yaşadı. Günün en yüksek değeri olarak 1.988 dolara kadar çıkıp neredeyse 2 bin dolar barajına göz kırpan ETH performansı heyecanlandırdı.

  Ancak bu seviyelerde kalıcı olamayan ve güçlü satış baskısı ile karşılaşan ETH fiyatında yeniden yüzde 0.29 oranında kayıp görüldü. Bununla birlikte ETH fiyatı 1.897 dolardan işlem gördü. 

  Coin Bureau’nun sahibi ve Guy ismiyle tanınan kripto para analisti, Ethereum’un neden Bitcoin’den daha büyük bir piyasa değerine ulaşma şansı olduğunu açıkladı. Deneyimli analist, DeFi alanının geleneksel finansal araçlarından daha üstün getiri arayan yatırımcıları daha çok cezp ettiğini söyledi. 

  DeFi’nin büyük ölçüde Ethereum’a bağlı olduğu göz önüne alındığında, analist, merkezi olmayan finans protokollerinin benimsenmesi sebebiyle ETH’nin BTC’yi geçebileceğini vurguladı. Bu açıklamalara rağmen ETH kripto para biriminin günlük performansı yeterli bulunmadı. 

  Boks efsanesi Mike Tyson, Bitcoin ve Ethereum hakkında bir soru sorarak, kripto para topluluğundaki yeniden tartışma başlattı. Mike Tyson, baskın kripto para birimlerinden hangisinin gerçekten daha iyi olduğunu bulmaya çalıştığı için son paylaşımında meşhur soruyu yöneltti. Ünlü boksöre sosyal medyada yanıt verenler arasında BTC destekçisi olarak bilinen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da vardı. 

  19 Temmuz Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatı, borsalardan gelen güncel verilere göre düşüş trendini sürdürüyor. Günün geri kalan saatlerinde de benzer şekilde hareket etmesi beklenen ETH’de yatırımcıların yükseliş umutları yine boşa çıktı. Lider altcoin fiyatında yüzde 1.47 oranında kayıp yaşanmasıyla birlikte 1.864 dolardan işlem görüyor. 

  Ünlü kripto para analistleri, Ethereum fiyatının yakın zamanda artış gösterebilme ihtimalini oluşturan 5 nedeni gözler önüne serdi. Deneyimli kripto para uzmanları, ETH ETF’leri ve Ethereum 2.0 güncellemelerinin piyasada yükselişe neden olabileceğini düşünüyor. Ethereum için Borsa Yatırım Fonlarının (ETF) satışa sunulmasının çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanacağına yüksek ihtimal veriliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle