Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 10 – 16 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında gerilemenin hız kazandığı dönemde kripto para piyasasını etkileyen pek çok gelişme yaşandı. Kripto para piyasasının genelinde etkili olan sert düşüşlerin yanı sıra BTC hakimiyetinin gerilemesi de yatırımcılarda endişe yarattı.

  Bitcoin fiyatındaki düşüş devam ederken yatırımcıların yakından takip ettiği gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  10 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın açılış gününde lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüş sinyalleri devam etti. Günü yüzde 4.10 oranında değer kaybı ile kapatan BTC fiyatında uzun bir süre sonra yeniden 55 bin dolarlı seviyeler görüldü. BTC fiyatı günün kapanışını 55.849 dolarda fiyatladı. 

  Dünyanın en büyük risk fonu Bridgewater Associates’in finans müdürü, Bitcoin odaklı bir firmaya katılmak üzere görevinden ayrıldı. New York Digital Investment Group (NYDIG) tarafından yapılan açıklamada, John Dalby’nin yeni CFO’su olarak atandığını duyurdu.

  Dünyada kripto para hizmeti sunmayı düşünen bankalara İsviçre’nin çok uluslu yatırım bankası UBS de eklendi. Ülkenin en büyük kurumsal bankası olarak görülen UBS, varlıklı müşterilerine kripto para hizmeti seçeneği sunmayı hedefliyor. Bu gelişme piyasada beklenilen olumlu etkiyi yaratmayınca perakende yatırımcının panik yaşadığı görüldü. 

  11 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatındaki düşüşte ABD borsalarının kapanışta düşmesinin etkili olduğu belirtilirken haftanın ikinci işlem gününde bir miktar toparlanma görüldü. ABD merkezli teknoloji şirketlerinin yer aldığı Nasdaq borsasında yaşanan sert düşüş BTC fiyatını da olumsuz etkilemişti. Salı gününde BTC yatırımcılarını heyecanlandıran bir miktar toparlanma gözlemlendi.

  Morgan Creek Capital’in başarılı CEO’su Mark Yusko, Bitcoin fiyatının altını tahtından ederek 250 bin dolar seviyesine kadar çıkabileceğini düşünüyor. Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı isim 5 yıl içinde Bitcoin fiyatında bu seviyelerin görülebileceğini öne sürdü. 

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Bitcoin destekçisi kimliğini açıkladığından BTC topluluğu şaşkınlık yaşamaya devam ediyor. Mark Zuckerberg, iki evcil keçisinin fotoğraflarını “Bitcoin” adı altında paylaşınca toplulukta “Facebook gerçekten Bitcoin işine giriyor mu?” sorularının konuşulmasına neden oldu. 

  Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, kripto para birimi şüphecili konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Kripto para hayranı olmadığını açıkça belirten Krugman, yaptığı açıklamada Modern Para Teorisi ve kripto para destekçilerinin konuşulması en zor insan grupları olduğunu söyledi. 

  Yerli kripto para piyasasında da ilgi çekici hareketler görüldü. Türkiye’deki fintek sektöründe zirveyi hedefleyen Bitexen Teknoloji A.Ş., sermayesini 25 milyon liraya yükseltti. Bu hamle ile Bitexen, yerli kripto para sektöründe en fazla ödenmiş sermayeye sahip şirket oldu. Öte yandan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fonu, kripto para borsası Coinbase’e yatırım yaptı.

  12 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında sert düşüşün yaşandığı 12 Mayıs Çarşamba gününde lider kripto para birimi yüzde 12.90 oranında kayıpla günü kapadı. Açılışta 56.690 dolar seviyesinden işlem gören BTC kapanışta 49.384 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu düşüşte etkili olan gelişme ise Tesla CEO’su Elon Musk’tan gelen açıklamalar oldu.

  BTC destekçisi olarak bilinen Elon Musk, Bitcoin’in enerji tüketimi konusunda verimsiz olduğunu öne sürerek Bitcoin savunucularını kızdıran açıklamalarda bulundu. Tesla şirketinde BTC ile ödemelerin durdurulduğunu söyleyen ünlü milyarderin bu açıklamasından sonra BTC fiyatındaki düşüş hız kazandı. 

  Dev veri analizi şirketi Palantir, Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyurdu. Ancak bu gelişme Tesla şirketinin BTC ödemelerini durdurması karşısında istenen yükseliş hareketini göstermeye yetmedi. 

  Kripto para borsalarına yüklü miktarda USDT gönderildi. Kripto para borsalarına gönderilen USDT miktarında inanılmaz bir artış yaşanması piyasanın yeniden toparlanacağı iddialarını güçlendirdi. Hedge fonu yöneticisi Stanley Druckenmiller, piyasalarda “aşırı bir çılgınlığın” söz konusu olduğunu ve bu atmosferde “bir maymunun bile para kazanabileceğini” söyledi.

  Macaristan, ülkede kripto benimsenmesini ve kullanımını artırmak için gelecek yıldan itibaren kripto kazançları üzerindeki vergi oranlarını yüzde 50 oranında düşüreceğini açıkladı. Kripto para şirketi NYDIG, SurveyMonkey ile birlikte yaptığı araştırma sonucunda ABD’de 46 milyondan fazla insanın Bitcoin sahibi olduğunu gözler önüne serdi.

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), vadeli Bitcoin sözleşmeleri ile işlem yapan yatırım fonlarını ve bu fonlara yatırım yapan yatırımcıları uyardı: “Yatırımcılar, Bitcoin’in yüksek düzeyde spekülatif bir yatırım olduğunu anlamalılar. Bitcoin’in volatilitesini, regülasyon eksikliğini ve piyasadaki dolandırıcılık ile manipülasyon potansiyelini göz önüne almalılar.”

  Iconic Funds tarafından hazırlanan fiziksel Bitcoin ETP ürünü, itibarıyla Almanya’nın en büyük menkul kıymet borsalarından birisinde işleme açıldı. Bu gelişmenin uzun vadede Bitcoin fiyatına olumlu yansımaları olacağı ifade edildi. 

  13 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında sert düşüş sonrası toparlanma belirtilerinin ortaya çıktığı perşembe gününde piyasayı etkileyen önemli bir haber akışı yaşanmadı. BTC fiyatı günü yüzde 0.65 oranında artışla 49.704 dolar seviyesinde kapadı

  Bain Capital’in eş başkanı Steve Pagliuca ayrıca Bitcoin’in “geçerli bir para birimi” olduğu konusunda önemli açıklamalar yaptı. Altın yatırımına göre Bitcoin’i daha iyi bir alternatif olarak gören Pagliuca, BTC düzenlemelerine de parantez açtı. Bitcoin bir para birimi olacak kadar ileri giderse, hükümetlerin buna acımasız düzenlemelerle tepki vereceğini tahmin etti.

  Bitcoin fiyatını tek bir tweet ile ciddi anlamda dibe çekebilen Elon Musk, son dönemde kripto para sektöründe sevilmeyen adam ilan edildi. Karbon emisyonu ile ilgili bir vergi çıkartılmasının tam vakti olduğunu vurgulayarak aslında enerji kullanımı ve karbon emisyonu konusunda endişeli olduğunu söyledi. Ünlü milyarderin bu açıklamaları BTC destekçilerini kızdırdı ve sosyal medyada adeta savaş yaşandı. 

  14 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin madencilerinin, bir blok üretmek için birbirleriyle ne kadar fazla rekabet etmesi gerektiğini gösteren zorluk derecesi, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Piyasa yorumcuları, Tesla CEO'su Elon Musk’ın sektör üzerinde büyük etki yaratan rahat tavırlarını hedef aldı.

  Barstool Sports Kurucusu Dave Portnoy de Musk'ın Bitcoin'in fiyatını bilerek düşürmeye çalıştığını ileri sürdü. Independent Reserve CEO'su Adrian Przelozny de bu açıklamaları "hayal kırıklığı" olarak tanımladı. Anthony Scaramucci, Tesla'nın yakın zamanda Bitcoin madenciliği işine girebileceğini ileri sürdü.

  15 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Musk’ın çevreye zarar verdiği gerekçesiyle artık Tesla’da BTC ödemelerini kabul etmeyeceklerini açıklaması, kripto para piyasasında sert bir düşüş yaşattı. Bu düşüş sonrasında çok sayıda Bitcoin destekçisi Elon Musk’a tepki gösterdi

  Dallas Mavericks NBA takımının sahibi milyarder Mark Cuban, Tesla CEO’sunun açıklamasından sonraki açıklamasında Dallas Mavericks ekibinin BTC ile ödeme almaya devam edeceğini vurguladı. Cuban, Bitcoin’in aslında sanıldığı gibi çevre zararı oluşturmadığına işaret eden ifadeler kullansa da piyasa üzerinde olumlu etki yaratamadı. 

  Zincir üstü veri kaynaklarından CryptoQuant ve Glassnode tarafından paylaşılan istatistiklere göre, borsalara aktarılan BTC miktarı, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Birçok olumsuz haberden etkilenen Bitcoin, düşüş eğilimine girdi ve hafta boyu satıcılardan gelen yoğun bir baskıyla karşılaştı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı 15 Mayıs gününde de negatif haberlerin etkisiyle satış baskısına yenik düştü. BTC fiyatı günü 49.839 dolarda açmasına rağmen yüzde 6.28 oranında değer kaybı yaşayarak 46.709 dolara kadar geriledi. 

  16 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatı kripto para uzmanlarına göre kritik görülen seviyelerde işlem görmeye devam ederken haftanın son işlem gününde de yatırımcılarını endişelendirdi. Düşüş trendine girdiği iddia edilen Bitcoin fiyatındaki belirsizlik tecrübesiz yatırımcıları panik satışlarına zorlarken Elon Musk piyasa üzerindeki etkisini arttırdı.

  Bitcoin destekçileri ile adeta bir savaşa giren Tesla CEO’su, sosyal medyada tartışma yaratan paylaşımlarını sürdürdü. Bitcoin’e ilişkin son dönemde yaptığı açıklamalar ile gündemde olan Musk, kendisine yöneltilen suçlamalardan sıkıldı. Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını durdurduğunu duyurmasının ardından Bitcoin fiyatı bir türlü toparlanamamıştı.

  Ünlü milyarder kendisine yönelik artan eleştirilerden sıkılarak, “Bunun gibi iğrenç konular, tüm paramla Doge’ye girme istediğimi artırıyor.” ifadelerini kullandı. Bu paylaşım da BTC fiyatında ciddi bir düşüş hareketi başlattı. Lider kripto para birimi 46.426 dolara kadar geriledi ve yükseliş beklentisinde olan yatırımcıları hüsrana uğrattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle