Kripto Para

Goldman Sachs kripto paralar ile ilgili fikrini değiştirdi

  ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs, kripto para raporunu yayımladı. Banka, geçtiğimiz yıl kripto paraların kötü birer yatırım tercihi olduğunu vurgulamıştı. Güncel raporda ise bu ifadenin tam tersi ifadeler yer alıyor.

  Kripto para sektörünün hızla büyümesi ve kripto paraların dünyada hızla yayılması, geçtiğimiz yılın sonlarında bankacılık kuruluşlarını da harekete geçirmeye başladı. Dünya üzerinde birçok banka yatırımcı taleplerinden yola çıkarak kripto para işlemleri için zemin oluşturmaya başladı. Ancak bazı bankalar ise aynı dönemlerde kripto para karşıtı tutumlar sergileyerek tarafını belli etti. ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs bankası da tutumunu olumsuz yönde belli eden bankalardan biri olmuştu. Ancak bankanın son kripto para raporunda fikrini değiştirdiği görünüyor.

  “Kripto, Yeni Bir Varlık Sınıfı”

  Goldman Sachs bankası, kripto paralar hakkında önemli bir rapor yayımladı. Bankanın yayımladığı rapor, kripto para dünyası için oldukça yararlı olarak ele alındı. Raporun, uzun vadede kripto paraların geleneksel finans ekosistemine entegre edilmesine ilişkin önemli bilgileri içerdiği söylenebilir. Goldman Sachs tarafından bu rapor “Crypto, a new asset class” (Kripto, yeni bir varlık sınıfı) başlığı ile yayımlandı.

  Ancak rapor şimdilik kamuoyuna açık şekilde yayımlanmadı. Rapora şu an için sadece Goldman Sachs çalışanları ve önemli ekosistemlerde yer alan bazı kişiler ulaşabiliyor. Ancak rapor sosyal medyada paylaşılmaya başlandı ve ünlü ekonomist Alex Krüger gibi isimler de raporu yorumladı.

  Krüger Raporun Kripto Para Yatırımına Teşvik Ettiğini İma Etti

  Ünlü ekonomist Krüger, rapora ilişkin yorumlamalarında raporun kripto para yatırımına teşvik ettiğini ima etti. Krüger, kripto para yatırımcısı olmaması durumunda, raporu okuduğunda ilk yapacağı şeyin “Grafiklere bakıp bunun iyi bir giriş noktası olduğunu fark edip alım yapmaya başlamak” olacağını ifade etti. Goldman Sachs, 27 Mayıs 2020’de “kripto paralar varlık sınıfı değildir” diyerek bir açıklamada bulunmuştu. Bankanın fikri 1 yıl sonra tam tersine döndü.

  Kripto Paraların Değeri Nasıl Oluşuyor?

  Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda, Bitcoin’in ve kripto paraların temel değerini “kullanımlarından ve kabul edilmelerinden” aldıklarının belirtildiği görülüyor. Aslında değer saklama aracı olarak ele alınan ve diğer finansal varlıklara kıyasla en yüksek piyasa değerine sahip olan altının da benzer özelliklere sahip olması dikkat çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle